
Q & A
Dzielimy się z Wami odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania. Jasno i klarownie staraliśmy się wytłumaczyć na czym polega nasz biznes. Wierzymy, że dzięki temu, poznacie nas lepiej.
Bezpieczeństwo pracy i kwestia przestrzegania praw osób produkujących kolekcje naszych marek, jest dla nas absolutnym priorytetem. Od 2013 roku na działania w tym obszarze przeznaczyliśmy kwotę 25,4 milionów złotych, z czego blisko 5 milionów w samym 2019 roku. Wszyscy nasi dostawcy mają obowiązek podpisania i przestrzegania Kodeksu Postępowania LPP. Jest to dokument określający wymagania jakie LPP stawia swoim zagranicznym dostawcom w zakresie warunków zatrudnienia, w tym m.in. polityki wynagrodzeń, bezwzględnego zakazu zatrudniania dzieci, dobrowolności pracy, wolności stowarzyszania się oraz równego traktowania wszystkich pracowników. Kodeks wyznacza również standardy BHP, a także zobowiązuje dostawców do dbałości o środowisko naturalne. Przestrzeganie Kodeksu jest sprawdzane w fabrykach przez kontrolerów LPP. Ponadto współpracujemy z zewnętrznymi specjalistami z renomowanej firmy audytorskiej SGS. Jesteśmy także członkiem organizacji ACCORD (The Bangladesh Accord on Fire and Building Safety), działającej w imieniu naszej branży na rzecz poprawy warunków pracy w przemyśle odzieżowym w Bangladeszu. W 2019 roku przeprowadziliśmy łącznie 1564 audyty w 10 krajach: Bangladeszu, Chinach, Kambodży, Mjanmie, Pakistanie, Indiach, Turcji, Ukrainie, Bułgarii i Gruzji.
Dodatkowo w ramach ACCORD funkcjonuje bezpłatny telefon zaufania z którego mogą korzystać wszyscy pracownicy naszych dostawców. Wiedza o tym narzędziu jest przekazywana podczas szkoleń z zakresu BHP. System szkoleń wymaga przeprowadzenia trzech spotkań ze wszystkimi pracownikami dostawcy oraz ukonstytuowania komitetów bezpieczeństwa przy fabrykach. Podczas tych spotkań poza informacją ustną przekazywane są także ulotki z podstawowymi zasadami BHP oraz informacje o systemie zgłaszania naruszeń. Do tej pory programem objętych zostało ponad 260 tys. pracowników dostawców pracujących na rzecz LPP.
Fabryki, z którymi współpracujemy realizują równocześnie zlecenia dla wielu firm odzieżowych z różnych części świata. Z żadnego zakładu produkcyjnego nie korzystamy na zasadach wyłączności. W działania naprawcze w Azji najmocniej angażujemy się w tych zakładach, dla których jesteśmy głównym odbiorcą. W nich nasz wpływ na poprawę warunków pracy i bezpieczeństwa jest najskuteczniejszy.
Więcej informacji o kontroli naszego łańcucha dostaw znajdziesz tu: Ludzie.
Katastrofa budowlana, która była szokiem dla całej globalnej branży odzieżowej, całkowicie zmieniła podejście naszej firmy do kontroli warunków pracy w zakładach, którym zlecamy produkcję. W 2013 roku włączyliśmy się w działania naprawcze przekazując dobrowolną darowiznę na rzecz poszkodowanych i rodzin ofiar katastrofy. Jako jedyna firma z Polski przystąpiliśmy także do organizacji ACCORD (The Bangladesh Accord on Fire and Building Safety), której jesteśmy aktywnym członkiem. W Dhace od lat działa także nasze biuro przedstawicielskie, którego pracownicy zajmują się kontrolami w fabrykach i współpracują z zewnętrznymi podmiotami zaangażowanymi w ten proces. Dzięki wszystkim tym działaniom już dziś możemy mówić o wielu realnych, pozytywnych zmianach w fabrykach, którym zlecamy produkcję w tym kraju.
- W 97 proc. fabryk wymieniono już lub zmodernizowano instalacje elektryczne.
- W 91 proc. podmiotów zainstalowano dodatkowe zabezpieczenia przeciwpożarowe.
- W 88 proc. zakładów wzmocniono konstrukcję budynków, a w wielu przypadkach przeniesiono produkcję do nowych obiektów.
100 proc. fabryk, z którymi współpracujemy w Bangladeszu jest pod ścisłą kontrolą ACCORD.
Nasza strategia polega na rozwijaniu zaplecza projektowego i kanałów sprzedaży natomiast, podobnie jak nasi globalni konkurenci, nie posiadamy własnych zakładów produkcyjnych. Szycie naszych kolekcji zlecamy firmom zewnętrznym, prowadzącym działalność w Polsce oraz w wielu krajach Europy i Azji. Taki model biznesowy pozwala naszym kupcom lokować produkcję poszczególnych modeli w fabrykach, które specjalizują się w produkcji konkretnego typu odzieży.
W Polsce i innych krajach europejskich zlecamy przede wszystkim produkcję modeli uwzględniających najświeższe modowe trendy, w przypadku których szczególnie zależy nam na szybkim dostarczeniu ich do klienta. W Europie współpracujemy z dostawcami m.in. z Włoch, Portugalii i Turcji.
Jaka część naszych kolekcji powstaje w bliskim sąsiedztwie Polski?
- łącznie ponad 10% kolekcji wszystkich marek,
- 21% to zlecenia Reserved,
- 27% to modele Mohito.
Naszym kontrahentom w Azji zlecamy wykonanie modeli zaprojektowanych na wiele tygodni przed premierą kolekcji – zwykle jest to odzież adresowana do szerokiej grupy odbiorców, dostępna we wszystkich salonach danej marki i zamawiana przez nas w największej liczbie egzemplarzy. W Azji współpracujemy z dostawcami m.in. z Chin, Bangladeszu, Indii oraz Wietnamu.