
NA PIERWSZYM
PLANIE
ubrań naszych marek
stanowiły w 2021 R.
kolekcje Eco Aware
kobiet zatrudniamy
na stanowiskach menadżerskich
w centrali LPP

ubrań naszych marek
stanowiły w 2021 R.
kolekcje Eco Aware
kobiet zatrudniamy
na stanowiskach menadżerskich
w centrali LPP
Od 2017 r. publikujemy kompleksowe raporty roczne, w których wyjaśniamy nasze cele i zobowiązania. Pokazujemy też w nich wyniki finansowe oraz opisujemy środowiskowe i społeczne skutki naszej działalności. Każdy raport to kompendium wiedzy na temat LPP, naszego modelu biznesowego oraz wpływu wywieranego na życie naszych pracowników, członków lokalnych społeczności i środowisko naturalne. To również doskonała podstawa do weryfikacji postępów w realizacji przyjętych przez nas celów. Tegoroczna formuła raportu zawiera się w 3 dokumentach: Sprawozdaniu Zrównoważonego Rozwoju, ESG Fact Sheet zawierającym zestawienie najistotniejszych danych liczbowych dotyczących Grupy LPP oraz Raporcie Klimatycznym przygotowanym z wykorzystaniem rekomendacji TCFD.
Dziś już blisko jedna trzecia transakcji w markach LPP to zakupy online. W ciągu roku konsekwentnie doskonaliliśmy nasze rozwiązania technologiczne i logistyczne, aby sprostać oczekiwaniom klientów. Bez względu na tempo zmian, nie odpuściliśmy ani na krok wdrażania strategii biznesowej, jak i zrównoważonego rozwoju. Wiedzieliśmy, że konsekwentny i sukcesywny rozwój w duchu modelu omnichannel przy pełnym rozwoju digitalizacji naszego biznesu i w poszanowaniu bliższego i dalszego otoczenia LPP, to dobry i pewny drogowskaz na drodze do dalszego rozwoju.
Klienci po ciężkim 2020 roku i licznych lockdownach z chęcią odwiedzali nasze sklepy – zarówno te stacjonarne, jak i internetowe. Powiększyliśmy niemal o połowę naszą sieć dystrybucji. Uruchomiliśmy kolejne projekty budowy obiektów logistycznych. Wydzieliliśmy z naszych struktur oddzielną spółkę IT – Silky Coders. W ręce naszych klientów oddaliśmy też pierwszą aplikację mobilną Reserved, natomiast na początku roku przyspieszyliśmy proces wdrażania technologii RFID w markach Mohito, Cropp i House.
3 biura projektowe w Polsce
(Gdańsk, Kraków, Warszawa)
Ponad 300 projektantów,
5 zróżnicowanych marek
1 115 dostawców
z Azji i Europy
2 biura przedstawicielskie w Azji
(Shanghaj, Dhaka) wspomagające
proces produkcji
Ok. 7% kolekcji naszych wszystkich
marek produkowanych w bliskim
sąsiedztwie, a 93% w Azji
Nie posiadamy własnych
zakładów produkcyjnych
371 tys. m2 łącznej
powierzchni magazynowej
Centra dystrybucyjne w Polsce
i na świecie
Ponad 41 mln zamówień zrealizowanych
w e-commerce w roku obrotowym
Dostępność naszych kolekcji
(sklepy stacjonarne i online)
w 39 krajach na 3 kontynentach
2 244 salonów o łącznej
powierzchni 1 888 tys. m2
w 26 krajach
Sprzedaż online w 33 krajach
Około 412 mln sztuk odzieży
sprzedanych rocznie
W roku obrotowym 2021/2022 przeszliśmy głęboką transformację technologiczną, logistyczną i sprzedażową. Strategia umacniania pozycji organizacji omnichannelowej jest skuteczną odpowiedzią na wyzwania prowadzenia działalności gospodarczej w czasach postcovidowych, czego dowodzą nasze wyniki.
Dobre praktyki i inicjatywy LPP na rzecz odpowiedzialnego biznesu są doceniane w licznych konkursach i rankingach. Przyznane nagrody i wyróżnienia traktujemy zarówno jako wyraz uznania dla naszych starań, jak i motywację do dalszej pracy nad wdrażaniem najwyższych standardów zrównoważonego rozwoju w naszej organizacji i łańcuchu wartości. Z dumą przedstawiamy wyniki konkursów i rankingów, w których LPP zostało wyróżnione w roku obrotowym 2021/22.
Badanie Świadomości Klimatycznej Spółek ma na celu ocenę świadomości dużych i średnich przedsiębiorstw w zakresie ich wpływu na zmiany klimatu. Analizie poddawane są informacje pochodzące z raportów rocznych firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Zaledwie kilku- kilkunastu spółkom udaje się sprostać wymaganiom, które będą dotyczyły wszystkich przedsiębiorstw po wejściu w życie unijnej dyrektywy CSRD (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive).
„Srebrny Listek CSR” – wyróżnienie przyznawane w oparciu o oceną takich obszarów działalności organizacji jak: ład korporacyjny, prawa człowieka, zachowania wobec pracowników, ochrona środowiska, dbałość o klienta, uczciwość biznesowa i zaangażowanie społeczne.
Tytuł Najlepszego Biura w Trójmieście w konkursie Office Superstar dla nowego biurowca LPP w Gdańsku. Doceniono m.in. połączenie tradycji z nowoczesnością architektury, rozwiązania wspierające dobrostan pracowników i user experience, rozwiązań przestrzennych i materiałowych budynku.
Wyróżnienie w kategorii „Innowacje i technologie” Office Superstar dla nowego biurowca LPP w Gdańsku. Kapituła doceniła m.in. zastosowane w nim prośrodowiskowe rozwiązania.
Najstarszy, a zarazem najbardziej prestiżowy ranking na polskim rynku kapitałowym ocenia spółki w oparciu o kryteria „ranking główny oraz relacje z inwestorami”.
Tytuł Spółki Świadomej Klimatycznie w 3. edycji badania Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, Fundacji Standardów Raportowania i Bureau Veritas Polska.
W przeprowadzonym przez międzynarodową organizację Carbon Disclosure Project badaniu CDP Climate Change 2020 LPP otrzymało wysoką ocenę „B−”.
Zrównoważona moda, zmniejszanie oddziaływania środowiskowego i odpowiedzialność społeczna – to hasła, które nam przyświecają, gdy planujemy i podejmujemy decyzje – od tych w skali mikro do tych globalnych. Na każdym kroku dbamy, by działać fair, co doceniają nasi pracownicy, współpracownicy, kontrahenci i klienci. Przede wszystkim chcemy jednak, by odczuła to nasza planeta.
W 2021 r. dołączyliśmy do dwóch ważnych inicjatyw, działających na rzecz ograniczenia negatywnego wpływu środowiskowego w łańcuchu dostaw:
Nasze działania na rzecz zarządzania kwestiami klimatycznymi oraz inicjatywy zmierzające do redukcji śladu węglowego zostały docenione wysoką notą w międzynarodowym rankingu CDP Climate Change 2020.
produkt i produkcja
w produkcji
plastik pod kontrolą
w budynkach LPP w Polsce
Dzięki projektowi Control Tower wdrożyliśmy proces standaryzacji kartonów. Ograniczyliśmy zużycie opakowań zbiorczych i ich ponowne wykorzystanie w procesie dystrybucji towaru do sklepów stacjonarnych. Ponowna używalność kartonów wzrosła z 10% do 50%. Tylko w ciągu minionego pół roku odzyskaliśmy w ten sposób blisko 900 tys. kartonów, tym samym ratując przed wycinką 17 tysięcy drzew.
Nasza mapa interesariuszy pozwala na wdrażanie zróżnicowanych form ich zaangażowania. Dialog z każdym z nich jest dla nas ważny i istotnie wpływa na procesy decyzyjne dotyczące ESG oraz na proces raportowania niefinansowego. W obszarze dbałości o klienta produkcję zlecamy starannie wybranym dostawcom, szczególnie dbając o przestrzeganie etyki i praw człowieka w zakładach pracy. W naszych spółkach wdrożyliśmy liczne regulaminy oraz procedury, aby zapewnić jeden standard zatrudniania o budowania relacji z pracownikami. Nieustannie dbamy również o nasze zaangażowanie społeczne poprzez liczne działania Fundacji LPP, która niesie realną pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz młodzieży wykluczonej społecznie. Jednocześnie w ramach Fundacji koordynowane są również liczne wolontariackie działania oddolne oraz realizowane są projekty na rzecz lokalnej społeczności a także ekologii i ochrony środowiska.
Od lat rozwijamy się w oparciu o współpracę ze sprawdzonymi i godnymi zaufania dostawcami. Ramy naszego partnerstwa reguluje LPP Quality Guidebook, który definiuje standardy jakościowe produktów, oraz autorski Kodeks Postępowania LPP, wyznaczający standardy bezpieczeństwa i higieny pracy.
Każdy z dostawców jest zobligowany do przestrzegania wytycznych kodeksu. Dokument uwzględnia zapisy konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy i Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Zobowiązuje on też dostawców do dbałości o środowisko naturalne. Troszczymy się o jakość współpracy z partnerami, wprowadzając rozwiązania kontrolne w łańcuchu dostaw. Przykładamy szczególną wagę do rozpowszechniania naszych standardów wśród dostawców i weryfikujemy ich przestrzeganie.
Rok 2021 był dla Grupy LPP czasem intensywnego rozwoju, który spowodował konieczność prowadzenia rekrutacji na ogromną skalę. Przeprowadziliśmy również znacząco większą niż kiedykolwiek w naszej historii liczbę rekrutacji wewnętrznych. Nasi pracownicy brali udział w rekrutacjach na wszelkie poziomy stanowisk – od specjalistycznych, po dyrektorskie.
Dynamika zmian zachodzących w strukturach organizacyjnych skutkowała przeprowadzeniem szeregu działań służących utrzymaniu efektywności procesów rekrutacji, wdrażania i rozwoju pracowników, a także budowania i zarządzania zespołem.
Wiemy, że odpowiedzią na szybko zmieniające się warunki jest tylko ustawiczna edukacja, rozwijająca potencjał pracowników i wspierająca ich motywację. Skuteczne szkolenia to te, które odpowiadają bezpośrednio na aktualne problemy i wyzwania, z jakimi borykają się zespoły.
Fundacja LPP realizuje projekty w 3 kluczowych obszarach: przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i działania na rzecz społeczności lokalnej, ochrona zdrowia, ekologia i ochrona środowiska.
Do głównych beneficjentów działań społecznych Fundacji możemy zaliczyć dzieci i młodzież z domów dla dzieci, osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, chore lub z niepełnosprawnością, osoby w kryzysie bezdomności, ofiary katastrof czy klęsk żywiołowych.
Wspieramy również projekty społeczne organizowane w bezpośrednim sąsiedztwie LPP. W 2021 roku Fundacja LPP przekazała darowizny w łącznej kwocie ponad 1,6 mln złotych. W ramach tej kwoty mieszczą się darowizny finansowe, darowizny rzeczowe, wolontariat pracowniczy (w tym konkurs minigrantów), partnerstwa merytoryczne, czy autorskie programy społeczne. Z roku na rok zakres oraz zasięg wsparcia Fundacji LPP staje się coraz większy.
Rok 2021 dla Grupy LPP był czasem poświęconym na rzecz działań porządkujących nasze podejście do ESG. W efekcie za wyznaczanie kierunków działań i celów klimatycznych, zatwierdzanie projektów i inicjatyw ograniczających emisje gazów cieplarnianych oraz definiowanie pracy działu ESG odpowiada bezpośrednio prezes zarządu LPP. Ocena ryzyka, w tym ryzyka ESG, w szczególności związanego z klimatem podlega wiceprezesowi zarządu LPP.
Dodatkowo członkowie zarządu uczestniczą w cyklicznych briefingach dotyczących zagadnień ESG i zrównoważonego rozwoju, przygotowywanych na zlecenie LPP przez eksperckie podmioty zewnętrzne. Przedstawiciele zarządu biorą także aktywny udział w pracach nad rozwojem podejścia do zarządzania ESG. Dzięki temu rada nadzorcza uzyskuje od zarządu regularne i wyczerpujące informacje na temat realizowanych przez spółkę działań związanych z ESG i może wydać opinię w ich zakresie.
Widząc ogrom wyzwań jakie jeszcze przed nami w zakresie realizacji strategii zrównoważonego rozwoju i wdrażania modelu ESG, w grudniu 2021 roku zarząd LPP utworzył stanowisko dyrektora zakupów i ESG. Do jego odpowiedzialności należą planowanie i koordynacja wdrażania standardów odpowiedzialnego biznesu w Grupie LPP, opracowywanie i wdrażanie wytycznych we wszystkich trzech filarach ESG: środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego.
Dyrektor zakupów i ESG raportuje bezpośrednio do Prezesa zarządu LPP. Wsparciem merytorycznym dla zarządu i dyrektora zakupów i ESG w określaniu celów i polityk ESG jest Komitet ESG, w którego skład wchodzą m.in. dyrektorzy kluczowych jednostek organizacyjnych naszej firmy.
Staramy się, aby zapewnić transparentność naszych działań i przejrzystą komunikację ze wszystkimi interesariuszami. Działalność LPP SA, która jest spółką dominującą Grupy LPP, reguluje szereg dokumentów. Przykładem może stosowanie się do nowych zasad ładu korporacyjnego pt. „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2021” (DPSN, Zasady Ładu Korporacyjnego), które GPW ogłosiła w 2021 roku. Działalność LPP SA, która jest naszą spółką dominującą w Grupie LPP, regulują w szczególności:
Raporty zintegrowane LPP, przedstawiające wyniki niefinansowe i finansowe dla LPP SA i Grupy LPP, powstawały od 2017 r. i początkowo obejmowały rok kalendarzowy. W 2019 r. dane wyjątkowo pochodziły z 13 miesięcy (od 1 stycznia 2019 r. do 31 stycznia 2020 r.). Raport z 2020 r. , dotyczy okresu od 1 lutego 2020 r. do 31 stycznia 2021 r.
Przejście w sprawozdawczości z roku kalendarzowego na rok obrotowy, który kończymy ostatniego dnia stycznia, zwiększa użyteczność raportów, ponieważ dzięki temu zabiegowi lepiej oddana jest sezonowość biznesu. W związku z tym najnowszy raport za 2021 rok również obejmuje rok obrotowy, czyli okres od 1 lutego 2021 do 31 stycznia 2022 r.
Pełen raport za 2021/22 rok znajdziesz tutaj:
Pobierz raport