Poradnik LPP

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

Wiemy, że rozmowa rekrutacyjna to ważny etap na drodze do wymarzonej pracy. My ze swojej strony staramy się tak ją przygotować, by stała się ona dla Ciebie maksymalnie komfortowa. Dbamy też, by spotkanie nie wzmacniało w Tobie poczucia bycia ocenianym , ale pozostawiło wrażenie odbycia przyjemnej i partnerskiej rozmowy. Przygotowując się odpowiednio, możesz znacznie zredukować stres z nią związany. Mamy nadzieję, że ten artykuł Ci w tym pomoże.

Bezpośredniość i swoboda ubioru

To co może zaskoczyć niejednego z naszych kandydatów, to fakt, że już podczas zapoznania proponujemy zwracanie się do siebie po imieniu. Dlaczego? Chcemy, żeby każda ze stron czuła się na spotkaniu swobodnie, bo wtedy będziemy mogli lepiej się poznać. Stawiamy na żywy dialog, a nie sztywny wywiad. Dzięki temu potencjalny pracownik ma szansę poczuć namiastkę naszej kultury organizacyjnej, gdzie nawet stażysta może zwracać się do naszego prezesa „na Ty”.

I jeszcze jedno. Cenimy sobie różnorodność i jako firma odzieżowa nie stosujemy sztywnego dress codu. To oznacza, że na spotkaniu możesz się pojawić w dowolnej stylizacji, w jakiej będziesz się czuć najlepiej.

W LPP cenimy sobie partnerstwo i tolerancję, dlatego cenną cechą u kandydata jest dla nas kultura osobista i szacunek dla drugiego człowieka. Na Twoją korzyść z pewnością zadziała też znajomość LPP, tego którymi markami handlowymi zarządzamy oraz jaka jest specyfika każdej z nich. Cenne dla nas są zawsze spostrzeżenia odnośnie konkretnych brandów czy ich grup docelowych.

Jeśli dysponujesz swoim portfolio lub innymi materiałami, dzięki którym możesz zaprezentować bardziej szczegółowo swoją osobę, a nie miałeś wcześniej możliwości przesłania ich nam online, śmiało zabierz je i zaprezentuj na spotkaniu.

Podobnie z rekomendacjami. Zawsze warto pochwalić się dobrym słowem. Zachęcaj swoich poprzednich pracodawców czy współpracowników do umieszczania rekomendacji na LinkedIn, gdzie możemy się z nimi zapoznać.

Wzajemne poznawanie się

Zazwyczaj w spotkaniu rekrutacyjnym biorą udział dwie, maksymalnie trzy osoby: HR, Manager i/lub Lider zespołu. Dzięki temu będziesz mieć okazję do poznania swojego przełożonego. Podczas takiego spotkania z pewnością pojawi się masa okazji do wzajemnego zadawania pytań. Większość kandydatów ma obawy przed tym, czego mogą się spodziewać, dlatego ujawnimy rąbka tajemnicy. Jakie pytania mogą paść z naszej strony? Oto kilka przykładów:

 • Co Cię skłoniło do aplikowania do firmy LPP?
 • Dlaczego zdecydowałeś się zaaplikować akurat na to stanowisko?
 • Jak wygląda Twój standardowy/przykładowy tydzień pracy?
 • Jakie zadania sprawiają Ci największą przyjemność?
 • Jak wygląda zespół, w którym obecnie pracujesz?
 • Opowiedz nam o dużym wyzwaniu, z którym musiałeś/łaś się zmierzyć na swojej ścieżce zawodowej i co wyniosłeś/łaś dla siebie na przyszłość.
 • Czego brakuje Ci w obecnym miejscu pracy?

Mamy jednak nadzieję, że nasze spotkanie nie będzie jednostronne i Ty też dowiesz się czegoś od nas.  Zastanów się nad swoimi pytaniami, które chciałbyś nam zadać, na pewno będzie na to przestrzeń! Rozmowa jest również dla Ciebie i zależy nam, żebyś po jej zakończeniu, posiadał komplet informacji, których potrzebujesz.

Oczywiście zawsze możesz nam je zadać później, ale być może przydatne okażą się dla Ciebie pytania, które najczęściej zadają nam kandydaci:

 • specyfika pracy: „Co dokładnie będzie wchodziło w skład moich zadań/obowiązków?” / „Z kim osoba na tym stanowisku będzie współpracowała na co dzień?”
 • narzędzia pracy: „Na jakich narzędziach/programach/systemach pracują osoby na tym stanowisku?”
 • zespół: „Ile osób liczy zespół?” / „Na jakich stanowiskach są osoby z mojego potencjalnego zespołu?”
 • proces wdrożenia: „Jak wygląda onboarding?” / „Jak długo trwa proces wdrożenia?” / „Kto będzie odpowiedzialny za przekazanie mi niezbędnej wiedzy?”
 • możliwości rozwojowe: „Czy firma zapewnia jakieś szkolenia w ramach danego stanowiska? Jeżeli tak, to jakie?” / „Jakie są możliwości rozwoju (awansu) w ramach tego stanowiska czy w naszej organizacji?”

Jeżeli chodzi o kwestie finansowe i umowę, podczas spotkania osoba z zespołu HR zapyta o Twoje oczekiwania. Możesz podać konkretną kwotę, albo widełki, które są dla Ciebie akceptowalne. Natomiast docelową ofertę wynagrodzenia przedstawiamy wyłącznie wybranym kandydatom na ostatnim etapie rekrutacji. Zatrudnione osoby otrzymują umowę na czas określony.

Bez zaskoczenia

Jeżeli będzie wymagał tego proces rekrutacyjny, z wyprzedzeniem poinformujemy Cię, czy pojawi się konieczność zrealizowania jakiegoś zadania, czy testu. Poprosimy jednak o ich wykonanie przed lub po rozmowie. Podobnie wygląda to w przypadku języka angielskiego. Jeżeli będziemy chcieli sprawdzić Twoje umiejętności poprzez test, poinformujemy Cię przed zaproszeniem na spotkanie. Dodatkowo możesz spodziewać się, że podczas rozmowy zadamy Ci kilka pytań po angielsku, aby sprawdzić, czy swobodnie się nim posługujesz.

Dla nas najważniejsza jest Twoja szczerość i transparentność. Ważne, aby odpowiadać na pytania wprost, powoływać się na doświadczenia. Pozostań sobą. Opowiadaj o swoich kompetencjach odwołując się do przykładów z życia. Mów szczegółowo o swoim udziale w projektach. Odnoś się do doświadczeń z poprzednich miejsc pracy w oparciu o konkrety. Staraj się nie wypowiadać źle z poziomu Twoich odczuć, ale raczej skup się na faktach, które miały miejsce.

Podczas spotkania online mamy świadomość, że czasami nie wszystko jest pod naszą czy Twoją kontrolą. Czasem zerwie się połączenie, a czasem podczas rozmowy niespodziewanie w kamerze pojawi się domowy zwierzak, czy w drugim pokoju zacznie płakać dziecko. Pamiętaj, że nie wpłynie to w żaden sposób na naszą ocenę. Przed spotkaniem sprawdź kwestie techniczne i postaraj się o miejsce, w którym będziesz mieć komfortowe warunki do rozmowy. Nie przejmuj się, jeśli nagle zerwie się połączenie. Zawsze możesz spróbować połączyć się z innego urządzenia. Ewentualnie nasze przerwane spotkanie przesuniemy na inny termin.

Informacja zwrotna i rozpoczęcie współpracy

Informację zwrotną udzielamy zazwyczaj maksymalnie do dwóch tygodni od spotkania. Czasem jednak proces może się przedłużyć, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, byś się do nas odezwał zanim to my sami skontaktujemy się z Tobą. Śmiało pisz czy dzwoń. W momencie, kiedy otrzymasz ofertę współpracy, możesz też polecić nam do pracy również swoich znajomych. W końcu w zgranym zespole pracuje się lepiej!