Odcinek #3

Jak wyobrażacie sobie stanowisko projektanta mody? Jako ciągłe podróże i szkicowanie w przypływie wielkiego natchnienia? W tej wizji kryje się oczywiście ziarnko prawdy: projektanci często wyjeżdżają w poszukiwaniu inspiracji, a w pracy potrzebna jest im duża dawka kreatywności. Spełnianie artystycznych wizji to jednak nie wszystko – kluczem do sukcesu jest praca zespołowa, umiejętność wypracowywania kompromisów i ogromna elastyczność, bo każdy dzień wygląda zupełnie inaczej! Więcej zdradzi Wam Zuza Feliga, projektantka w marce Reserved.

Zachęcamy do posłuchania rozmowy Zuzanną.

IconYoutube
IconApple Podcast
IconSoundcloud
Zuzanna Feliga

„Nie robimy projektów oderwanych od rzeczywistości. To nie ma być to, co ja chciałabym założyć, muszę myśleć o szerszej rzeszy ludzi”.

Streszczenie rozmowy

Jak przygotowuje się moodboard?

Obserwujemy trendy i określamy temat, historię która będzie bazą do przygotowania moodboardu – planszy inspiracyjnej, będącej wizualną reprezentacją tego, co chcemy stworzyć. Zawiera ona w sobie klimat i stylistykę danej kolekcji, kolorystykę oraz typ klienta, do której ma być kierowana. W trakcie projektowania moodboard może ewoluować, a najtrudniejszym wyzwaniem przy jego tworzeniu jest selekcja treści.

Jak projektuje się kolekcje w Re.Design?

Każda z kolekcji składa się od kilkunastu do około trzydziestu elementów. Projektujemy pełne looki, a nie pojedyncze ubrania, tak aby produkty uzupełniały się i spełniały założenia kolekcji kapsułowej. Rozdzielamy w zespole elementy do zaprojektowania, szkicujemy i wybieramy najlepsze propozycje. Po uzyskaniu akceptacji, przygotowujemy dokumentację technologiczną w Illustratorze. Omawiamy ją z technolożkami, które tworzą wykroje lub tabele z wymiarami. Dokumenty wysyłamy do dostawców, którzy przesyłają nam pierwsze sample. Wprowadzamy poprawki do momentu, gdy model spełni nasze oczekiwania.

Jaką masz radę dla osób, które chcą zostać projektantami?

Każdy projektant, bez względu na to co tworzy, powinien być pełen pasji. Nie można zamykać się na jedną dziedzinę, należy obserwować zmiany społeczne, sztukę, kino, literaturę. Inspiracje do projektowania czerpiemy ze świata zewnętrznego, z rzeczy spoza branży,  nie można zamykać się tylko na modę.