Poradnik LPP

Jak przygotować CV?

Dla większości kandydatów nieodłącznym etapem poszukiwania pracy jest tworzenie lub edycja CV. Trendy w kwestii wyglądu tego dokumentu zmieniają się podobnie jak moda, jednak jest kilka stałych elementów, które powinny się znaleźć w każdym życiorysie.

Dobrze przygotowane CV powinno być przejrzyste i czytelne, podzielone na odpowiednie sekcje, opisujące doświadczenie oraz wybrane atuty kandydata.

W sieci znajdziesz wiele stron oferujących gotowe szablony, które czekają jedynie na Twoje uzupełnienie. Jeżeli chcesz się wyróżnić i lubisz kreację to stworzenie własnego, niepowtarzalnego wzoru również jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

 

Tworząc życiorys pamiętaj, że jego odbiorcami będą osoby, które Ciebie nie znają i które mają ograniczony czas, żeby odnaleźć w nim interesujące je informacje.

Skup się na rzeczach najważniejszych i postaraj się dopasować CV do odpowiedniego stanowiska pracodawcy – pokazujesz tym samym swoje zaangażowanie i motywację do pracy w określonym miejscu.

Poniżej znajdziesz krótki opis informacji, na które Rekruterzy i przyszli przełożeni zwracają uwagę podczas weryfikacji zgłoszeń od kandydatów.

W widocznym miejscu w CV umieść swoje dane osobowe/kontaktowe:

  • Imię i nazwisko
  • Numer telefonu
  • Adres e-mail

Mile widziany będzie także link do profilu na LinkedIn i/lub do portfolio (na wybranych stanowiskach).

Podanie prywatnych informacji, takich jak dokładny adres czy data urodzenia nie jest konieczne.

Zamieszczenie zdjęcia w CV jest nieobowiązkowe, a jego brak nie spowoduje odrzucenia Twojej kandydatury. Niemniej jednak dokument z wizerunkiem kandydata o wiele lepiej zapada w pamięć Rekrutera i przyszłego Managera. Dobrze wykonana fotografia może wyeksponować Twoje cechy, dzięki którym łatwiej się wyróżnisz na tle innych kandydatów.

Jeśli jednak zdecydujesz się na zdjęcie, pamiętaj, żeby przedstawiało ono Twoją profesjonalną stronę. Fotografie z wakacji lub ze zwierzakiem nie będą dobrym wyborem.

Sekcja zwana najczęściej Podsumowaniem zawodowym lub O mnie zyskała w ostatnim czasie na popularności. Nie jest wymagana, ale jeżeli chcesz pochwalić się swoim konkretnym osiągnięciem oraz napisać kim jesteś i  jakiej pracy szukasz to jest to idealne miejsce na tego typu informacje. Dobre podsumowanie powinno być aktualne i dopasowane do firmy i roli, o którą się ubiegasz.

Doświadczenie to najważniejsza sekcja, którą w pierwszej kolejności weryfikuj rekruter przeglądając CV, w szczególności na funkcje specjalistyczne oraz wyższe. Dzięki temu jest w stanie określić, czy Twoje wcześniejsze doświadczenie będzie pomocne na wybranym przez Ciebie stanowisku.

Pamiętaj żeby swoje doświadczenie uszeregować w kolejności od najnowszego (aktualnego) miejsca pracy do najstarszego. Ważny jest również opis najważniejszych zadań przy każdej z ról (do 5 punktów) oraz podanie zakresu dat (miesiąc i rok).

W CV nie powinno zabraknąć sekcji związanej z Wykształceniem. Jednakże powinno się w niej znaleźć tylko ostatnio ukończone (lub obecne) miejsce edukacji oraz szkoły/uczelnie, nawiązujące do stanowiska, na które aplikujesz (np. studia podyplomowe na wybranym kierunku). Tutaj również obowiązuje zasada od najnowszego do najstarszego.

Znasz języki obce i/lub programy/narzędzia, które przydadzą się w nowej roli? To bardzo wartościowa informacja w Twoim CV! Wspomnij o kwestiach najistotniejszych z punktu widzenia roli, o którą się ubiegasz (jeżeli w ogłoszeniu są wspomniane konkretne programy/języki) i bądź precyzyjny/a. Określ poziom swoich kompetencji – w przypadku języków obcych najlepiej poruszaj się standaryzowaną skalą od A1 do C2.

Ukończyłeś/ukończyłaś szkolenia, kursy lub certyfikaty, które mogą być atrakcyjne w nowym miejscu pracy? Koniecznie się tym pochwal, lecz skup się jedynie na elementach najważniejszych i nie zamieszczaj informacji o nieaktualnych już szkoleniach lub kursach niezwiązanych z Twoim rozwojem zawodowym.

Chcesz się przedstawić ze swojej prywatnej strony i pokazać nam swoje hobby? Chętnie dowiemy się o Tobie więcej! Zainteresowania nie są koniecznością w CV, ale na pewno jest to wartość dodana do całej Twojej profesjonalnej autoprezentacji. Ta sekcja nie podlega ocenie rekruterskiej, potraktuj ją jako miejsce na kompleksowe opowiedzenie swojej historii.

Żebyśmy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe na potrzeby rekrutacji potrzebujemy na to Twojej zgody za pomocą odpowiedniej klauzuli. Przepisy prawne związane z RODO mogą ulegać modyfikacjom, dlatego pamiętaj załączyć aktualnie obowiązującą zgodę.

Oprócz samej kreacji CV zwróć uwagę na format pliku, w którym przesyłasz go dalej.

Sam dokument możesz tworzyć w różnych programach, jednak pamiętaj, że pliki zapisane w formatach edytowalnych mogą wyświetlać się w sposób nieprawidłowy na różnych urządzeniach.

Najlepszym rozwiązaniem jest format .pdf, dzięki któremu będziesz miał pewność, że Rekruter widzi Twoje CV tak samo jak Ty. Stosuj również czytelne nazwy plików, np. „Imię_Nazwisko_CV”, szczególnie jeśli wysyłasz więcej niż jeden załącznik.

Przed wysłaniem swojego CV, pamiętaj o zweryfikowaniu czy wszystkie niezbędne informacje zostały zawarte oraz czy dodałeś/dodałaś aktualną klauzulę o przetwarzaniu danych osobowych. CV powinno rozwijać się razem z Tobą, tak aby odpowiadało Twojej aktualnej sytuacji zawodowej.

Mamy nadzieję, że tych kilka rad ułatwi Ci stworzenie własnego, profesjonalnego CV, które przybliży Cię do odbycia rozmowy rekrutacyjnej oraz do otrzymania wymarzonej  oferty pracy.