Odcinek #2

Bez kupców mody nie byłoby… mody! To oni planują ofertę i sprowadzają najświeższe trendy w odpowiednim czasie! Jak naprawdę wygląda ich praca? Ekscytujące podróże, inspirujące burze mózgów, negocjacje z dostawcami – ten zawód wiąże się z wieloma wyzwaniami, a nawet szczyptą adrenaliny! W rozmowie z Piotrem Urbanem, młodszym kupcem mody marki Cropp*, poznacie kulisy jego zajęcia nieco bliżej.

Zachęcamy do posłuchania rozmowy z Piotrem.

IconYoutube
IconApple Podcast
IconSoundcloud
Piotr Urban

„Razem z dostawcami jesteśmy biznes partnerami, i mamy tak naprawdę jeden cel: rozwój obu naszych firm”.

Streszczenie rozmowy

Kim jest kupiec mody?

Kupiec mody planuje ofertę asortymentową i uczestniczy w tworzeniu kolekcji w dziale przygotowania produktu marki. Jego zadaniem jest nabycie produktów zgodnych z oczekiwaniami klientów w odpowiedniej cenie i w odpowiednim czasie, co wiąże się z prowadzeniem negocjacji z dostawcami. Każdy kupiec w LPP zajmuje się innym asortymentem, a podział ten wynika ze sposobu i kraju produkcji.

Na czym polegają podróże służbowe na tym stanowisku?

Podróże są ważną częścią tej pracy. Są to przede wszystkim wyjazdy do fabryk, w których produkowany jest dany asortyment. Kupcy spędzają czas z dostawcami, nawiązują relacje, zbierają informacje na temat tego, jak produkowane są ubrania, weryfikują standardy w fabrykach. Choć podróże wypełnione są spotkaniami, pozwalają poznać kulturę danego kraju. Szczególny rodzajem wyjazdów są te inspiracyjne, podczas których kupcy odwiedzają targi branżowe.

Jakimi umiejętnościami powinien wyróżniać się kupiec mody?

Kluczowa jest znajomość języka angielskiego oraz umiejętności komunikacyjne, niezbędne podczas negocjacji handlowych. Kupiec powinien umieć wyciągać wnioski na podstawie raportów sprzedażowych, tak aby jak najlepiej rozumieć oczekiwania klientów. Wraz z rozwojem na tym stanowisku zdobywa się coraz większą wiedzę na temat produktów i cen, która pozwala na podejmowanie trafnych decyzji zakupowych.

*Obecnie Piotr pracuje na stanowisku product managera w marce Cropp.