ODCINEK #6

Wizja projektanta jest ważnym punktem wyjścia, ale potrzeba wielu etapów, by mogła trafić na wieszaki w salonach i naszych garderobach. Aby powstał gotowy model, należy najpierw stworzyć konstrukcję i ustalić wymiary – i to właśnie zadanie konstruktorów odzieży. Skrupulatność, dokładność, doskonała znajomość tkanin… Czym jeszcze powinna cechować się osoba na tym stanowisku? Posłuchajcie Moniki Bloch, starszego konstruktora w marce Mohito, aby się o tym przekonać.

Zachęcamy do przesłuchania rozmowy z Moniką.

IconYoutube
IconAPPLE PODCAST
IconSOUNDCLOUD
Monika Bloch

„Mamy naprawdę dużo etapów kontroli danego modelu odzieży. Wszystko po to, by to, co finalnie trafia do klientek, było naprawdę dobrej jakości”.

Streszczenie rozmowy

Kim jest konstruktor odzieży?

Konstruktor zajmuje się przygotowaniem szablonów i stopniowania do modelu danej odzieży, opracowaniem dokumentacji techniczno-technologicznej i komentowaniem odszyć na poszczególnych etapach produkcji. Współpracuje z projektantami i kupcami mody dbając o to, by produkty marki spełniały wymogi dotyczące jakości szycia, rozmiarów, wygody i dopasowania. W marce Mohito konstruktorzy zajmują się różnymi asortymentami produktów, dzięki czemu mogą łatwo się zastępować, a praca jest ciekawa.

Na czym polega praca nad stworzeniem odpowiedniej konstrukcji danego modelu odzieży?

Konstruktorzy analizują projekty przygotowane przez projektantów, opracowują formy w systemie komputerowym i drukują je na ploterze. Na podstawie wydruków krawcowe odszywają pierwsze modele, które mierzy modelka techniczna. Każdy z nich komentowany jest przez konstruktora, kupca i projektanta. Etap komentowania i odszyć powtarza się aż do momentu, gdy ubranie spełni oczekiwania zespołu. Konstruktor opracowuje stopniowanie rozmiarów i razem z pełną dokumentacją techniczno-technologiczną wysyła je do dostawcy. Odszyty przez dostawcę pierwszy sampel produktu ponownie mierzony jest przez modelkę, a zespół sprawdza poprawność wykonania.

Czym są trafarety?

Trafarety to układy kroju, które tworzone są przez konstruktora odzieży w programie komputerowym: przód, tył, rękawy. Są one drukowane na ploterze, specjalnej dużej drukarce. Takie szablony przekazywane są krawcowym, by na ich podstawie uszyły dany model, a następnie, po ich zatwierdzeniu – producentowi danej odzieży.

*Obecnie Monika Bloch pracuje na stanowisku koordynatora ds. konstrukcji w Mohito.