Odcinek #7

Praca projektanta to stała zmienna. Świat trendów codziennie zaskakuje czymś nowym, niespodziewanym, czasem szalonym. I między innymi za to Łukasz Smoła ceni swój zawód. Pasję do mody pielęgnował już od dzieciństwa, by potem konsekwentnie realizować wszystkie etapy rozwoju w kierunku kariery w branży fashion. Dzięki wysiłkowi włożonemu w spełnianie marzeń, Łukasz pełni obecnie rolę głównego projektanta. Posłuchajcie, jak wglądała jego podróż do świata projektowania.

Zachęcamy do przesłuchania rozmowy z Łukaszem.

IconYoutube
IconAPPLE PODCAST
Łukasz Smoła

„Można powiedzieć, że praca głównego projektanta to swego rodzaju inżynieria. Dbałość o detale to podstawa w codziennych działaniach”.

Streszczenie rozmowy

Dlaczego Łukasz Smoła zdecydował się na pracę w branży odzieżowej?

Jako dziecko z zaciekawieniem obserwował mamę, która szyła na maszynie. Dużą inspiracją była dla niego także siostra, która uczyła się w technikum odzieżowym. Śledził jej rozwój i zaglądał do zeszytów, podglądając notatki i rysunki. Decyzję o związaniu swojej drogi z modą podjął pod koniec szkoły podstawowej. Marzył o tym, by poznać tajniki konstrukcji i materiałoznawstwa. Ukończył szkołę zawodową i technikum odzieżowe, a wiedzę dotyczącą szycia miarowego zgłębiał w przyszkolnym punkcie usługowym. Wciąż podążając śladami siostry, zdecydował się na studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Kreatywność ma się w sobie, czy można ją wypracować?

Wszystko zależy od indywidualnego przypadku i preferencji. W jakimś stopniu można wypracować kreatywne podejście, ale jest to wyzwanie. Ważne jest to, by próbować nowych rzeczy, by odnaleźć swoją stylistykę. Czasami trzeba odseparować się od tego, co robimy na co dzień. Zajęcia na akademii sztuk pięknych obejmują różne obszary takie jak rzeźba, malarstwo czy kompozycja. To pozwala na dochodzenie do pewnych estetyk, które w przyszłości będą nam bliskie, i które będziemy później starali się przełożyć w swojej pracy na sztukę użytkową.

Czym zajmuje się główny projektant?

Główny projektant jest odpowiedzialny za nadawanie pewnej idei kolekcjom oraz zachowanie spójności stylistycznej danej marki. Śledzi trendy, blisko współpracuje z product managerem i całym zespołem. Przygotowuje moodboardy (plansze inspiracyjne) oddające charakter danej kolekcji, i razem z projektantami tworzy do nich palety kolorystyczne. Bardzo ważny jest analityczny aspekt tej pracy, polegający na analizowaniu trendów, rynku i wyników poprzednich sezonów. Osoba na tym stanowisku powinna wykazywać się umiejętnością przekładania trendów na potrzeby zakupowe klientów.