LPP nagrodzony laurem Digital Excellence Awards

LPP nagrodzony laurem Digital Excellence Awards

Kapituła konkursu Digital Excellence Awards już po raz drugi wyróżniła dokonania digitalowe polskiego producenta odzieży. W tegorocznej edycji LPP zostało uhonorowane nagrodą w kategorii Digital Capabilities za wdrożenie technologii RFID we flagowej marce Reserved.

Digital Excellence Awards to konkurs, którego celem jest wyróżnienie liderów przemian cyfrowych i uhonorowanie tych przedsiębiorstw, które na drodze transformacji cyfrowej wdrożyły nowy model biznesowy czyniąc swoje organizacje bardziej skutecznymi i innowacyjnymi.

Po raz pierwszy jury konkursu Digital Excellence Awards uhonorowało nas nagrodą w 2018 roku za innowacyjną autorską aplikację Store Vision, która doceniona została za wysoką efektywność operacyjną. Zobowiązaliśmy się wówczas, że nie poprzestaniemy w naszych działaniach z zakresu transformacji cyfrowej i słowa dotrzymaliśmy. Jest nam niezmiernie miło, że w tegorocznej edycji jury konkursu uhonorowało nasz największy jak dotąd projekt digitalowy, czyli wdrożenie RFID – wyjaśnia Jacek Kujawa, wiceprezes zarządu LPP.

Kapituła doceniła przede wszystkim wysokie kompetencje cyfrowe polskiego producenta odzieży, dużą podatność organizacji na nowe technologie oraz bardzo dobrze zdefiniowane cele projektu RFID, a przy tym doskonałe wdrożenie technologii, która przyniosła konkretną wartość organizacji.

Projekt RFID, czyli elektronicznej metki działającej w oparciu o system identyfikacji radiowej, to rozwiązanie wdrożone w salonach flagowej marki Reserved polskiego producenta odzieży. Opiera się na autorskim oprogramowaniu w pełni stworzonym przez zespół IT pomorskiej firmy. Metka służy do zdalnego rozpoznawania produktu, co umożliwia pełną i precyzyjną kontrolę nad pojedynczą sztuką odzieży na każdym etapie życia produktu począwszy od wysyłki z fabryki, przez centrum dystrybucyjne, skończywszy na dostawie do sklepów i dostępności produktów na sali sprzedażowej. Głównym celem projektu był wzrost wydajności operacyjnej salonów, a tym samym zwiększenie sprzedaży.

To wyjątkowy projekt, w który w kluczowym momencie zaangażowanych było 140 osób z różnych obszarów działalności LPP, w tym 40 specjalistów IT. Jesteśmy pierwszą firmą odzieżową w Polsce i jedną z niewielu na świecie, które wykorzystują technologię RFID na tak szeroką skalę. A co najważniejsze, implementacja tego rozwiązania była najszybszym dotychczasowym wdrożeniem na świecie uwzględniającym budowę systemu IT od podstaw, wyjaśnia Jacek Kujawa.

W trakcie trwania projektu RFID, LPP zmieniło między innymi aż 90% procesów salonowych, które ostatecznie przekuły się na konkretne i mierzalne efekty. Doprowadziło to do uszczelnienia łańcucha dostaw, umożliwiło szybszą i częstszą inwentaryzację towaru w sklepach, dzięki której spółka uzyskuje na bieżąco dokładne informacje o stanach magazynowych. Projekt przyczynił się także do zwiększenia jakości zatowarowania sali sprzedaży, skrócenia czasu obsługi klienta przy kasie czy optymalizacji przyjęcia dostaw w salonach. Uzyskana w ten sposób dokładna wiedza na temat stanów zatowarowania sklepów umożliwiła zarazem uruchomienie nowej funkcjonalności, jaką jest dostawa zamówień e-commerce bezpośrednio ze sklepów zlokalizowanych najbliżej miejsca zamieszkania klienta, a nie jak dotychczas z magazynów centralnych. Dzięki wdrożeniu systemu RFID klienci marek należących do LPP zyskują więc szereg namacalnych udogodnień związanych z doświadczeniami zakupowymi.

Projekt RFID był jak dotąd najbardziej rozbudowanym i najtrudniejszym projektem technologicznym, który wdrażaliśmy w LPP. Tym bardziej cieszy nas, że jury konkursu Digital Excellence dostrzegło potencjał tego przedsięwzięcia i doceniło nasze kompetencje cyfrowe uznając nas za innowatorów digitalowych. Wierzę, że kolejne lata przyniosą nam jeszcze wiele okazji by dowieść, że zasługujemy na tak wysoką ocenę, komentuje Jacek Kujawa.

______________________________________________________________________________

LPP SA jest polską firmą rodzinną, jedną z najdynamiczniej rozwijających się w branży odzieżowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Przez ponad 25 lat z sukcesem prowadzi działalność w Polsce i za granicą, sprzedając dziś kolekcje na 25 rynkach, w tym w tak prestiżowych stolicach jak Londyn, Berlin, Tel Awiw czy Moskwa. LPP zarządza 5 markami modowymi: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay. Posiada sieć ponad 1700 salonów sprzedaży o łącznej powierzchni ponad 1 mln m2. Oferta online kolekcji marek dostępna jest na 29 rynkach. W oparciu o globalną sieć zaopatrzenia, polski producent odzieży dystrybuuje rocznie przeszło 265 mln sztuk odzieży na 3 kontynenty. LPP pełni też ważną rolę tworząc miejsca pracy dla ponad 24 tys. osób w biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy, Azji i Afryki. Spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu WIG20 oraz należy do prestiżowego indeksu MSCI Poland.