LPP z nagrodami Innowator ESG 2023

LPP otrzymało dwie nagrody w konkursie Innowator ESG 2023. Kapituła wyróżniła wspólny projekt gdańskiej spółki i start-upu Use Waste w obszarze opracowania technologii recyklingu tekstyliów poliestrowych. Doceniono również całokształt działań firmy w obszarze ESG.

Konkurs Innowator ESG organizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie Liderów ESG. Głównym celem jest promocja najlepszych praktyk z zakresu ESG, CSR i zrównoważonego rozwoju. Kapituła nagrody wyróżnia projekty, które pozytywnie wpływają na środowisko naturalne, pracowników i społeczności lokalne oraz poprawiają transparentność i ład korporacyjny w organizacjach. Do tegorocznej edycji zgłoszono 141 projektów, które oceniano w dwóch turach. Po wstępnej preselekcji, dokonanej przez przedstawicieli firm doradczych i kancelarii prawnych, do każdej kategorii zakwalifikowano 10 praktyk. Zwycięzców wyłoniła kapituła złożona z przedstawicieli biznesu, nauki oraz ekspertów związanych z obszarem ESG.

LPP otrzymało Złotą Nagrodę w kategorii „E- Innowacja w obszarze środowiska” za projekt technologii recyklingu tekstyliów poliestrowych, który pozwoli na ponowne wykorzystanie zużytych ubrań jako surowca do produkcji nowych włókien. Nagrodę w imieniu gdańskiej firmy odebrała Ewa Janczukowicz-Cichosz, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju oraz dyrektorzy start-upu Use Waste, z którym LPP współpracuje przy tym projekcie – Adam Hańderek i Robert Kukułowicz.

Kapituła dostrzegła potencjał i celowość działań w obszarze, który stanowi obecnie jedno z największych wyzwań branży fashion. Innowator ESG – ten tytuł brzmi dumnie, ale przede wszystkim w dobry sposób oddaje charakter naszego projektu, który wpływa na sposób myślenia o odpadach tekstylnych zmieniając je w wartościowy zasób. Wraz ze start-upem Use Waste zmierzamy w kierunku recyklingu poliestru textile-to-textile. Proces ten jest brakującym ogniwem cyrkularnej branży odzieżowej, ale ważne jest również to, że jednym z celów jest aby ta technologia była w pełni skalowalna i ekonomicznie opłacalna – podkreśla Ewa Janczukowicz-Cichosz, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju LPP.

Podczas tegorocznej gali przyznano nagrody w pięciu kategoriach: E – Innowacja w obszarze środowiska, S – Innowacja w obszarze społecznym, G – Innowacja w obszarze ładu korporacyjnego, Start-up oraz Wizjoner ESG.

Tradycją konkursu jest również ogłoszenie laureata Nagrody Prezesa PAIH, która w tym roku trafiła do LPP za konsekwentne działania ESG. W uzasadnieniu podkreślono, że „firma nie tylko definiuje standardy w branży odzieżowej, ale również inspiruje innych poprzez zaangażowanie w ochronę środowiska, wsparcie społeczności lokalnej oraz etyczne zarządzanie korporacyjne. Jej innowacyjne podejście i zobowiązanie do przełamywania granic sprawiają, że stanowi ona wzór godny naśladowania”.

 

 

____________________________________

LPP jest polską firmą rodzinną, jedną z najdynamiczniej rozwijających się w branży odzieżowej w regionie Europy Środkowej. Od 30 lat z sukcesem prowadzi działalność w Polsce i za granicą, sprzedając kolekcje w tak prestiżowych stolicach jak Londyn, Helsinki czy Tel Awiw. LPP zarządza 5 markami modowymi: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay, których oferta dostępna jest dziś w sprzedaży stacjonarnej i online na blisko 40 rynkach na świecie. Spółka posiada sieć ponad 2000 salonów o łącznej powierzchni 1,9 mln m2 i każdego roku dystrybuuje odzież oraz akcesoria na 3 kontynenty. LPP pełni też ważną rolę, tworząc miejsca pracy dla blisko 30 tys. osób w biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy, Azji i Afryki. Spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu WIG20 oraz należy do prestiżowego indeksu MSCI Poland.