Znamy półfinalistów drugiej edycji Responsible Fashion Awards

Znamy półfinalistów drugiej edycji Responsible Fashion Awards

Zakończył się pierwszy etap drugiej edycji Responsible Fashion Awards, pierwszego polskiego konkursu, którego celem jest propagowanie ekologicznych wartości w branży odzieżowej. Jego tegoroczna odsłona przyniosła rekordową liczbę zgłoszeń. Ostatecznie, z ponad aż 200 nadesłanych prac do dalszej rywalizacji wybrano 161, z czego 10 zakwalifikowało się do półfinału. Konkurs organizowany przez Międzynarodową Szkołę Kostiumografii i Projektowania Ubioru w partnerstwie z LPP – właścicielem marek Reserved, Mohito, Cropp, House i Sinsay – koncentruje się na szerzeniu idei zrównoważonej mody oraz zachęcaniu do działania ludzi, którzy chcą ją tworzyć z pasją i przekonaniem.

Tegoroczna edycja Responsible Fashion Awards spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony uczestników zaskakując organizatorów liczbą zgłoszeń. Z ponad 200 prac, jakie napłynęły z kraju i zagranicy, do dalszego etapu zakwalifikowano aż 161. Wytypowane w półfinałowej rywalizacji 10 projektów wyróżniło się szczególnie pod względem prezentowanego poziomu oraz entuzjazmu, z jakim ich autorzy podeszli do tematu zrównoważonej mody. Świadczy to nie tylko o rosnącym zainteresowaniu samym wydarzeniem, ale też coraz większym znaczeniu idei prośrodowiskowych w świecie mody, które już od pierwszej edycji przyświecają organizatorom i partnerom konkursu.

– Obecnie branża modowa przeżywa rewolucję w zakresie ekologicznych rozwiązań. W LPP, chcąc wspierać te zmiany, poza pracą nad zrównoważonym rozwojem własnego biznesu, angażujemy się również w promowanie tych wartości w środowisku branżowym. Poprzez partnerstwo w Responsible Fashion Awards chcemy szerzyć zielone idee wśród projektantów. Konkurs jest dla nich nie tylko szansą na rozwój kariery, ale przede wszystkim na edukację i przygotowanie do pracy z poszanowaniem środowiska. Tym już od dawna kierujemy się również w tworzeniu własnych kolekcji. Szerokie zainteresowanie konkursem udowodniło także, że pandemia jeszcze bardziej wzmocniła rozwój zrównoważonej mody i uwrażliwiła ludzi na kwestie środowiskowe. To bardzo dobry sygnał, który na pewno wpłynie na przyspieszenie działań sektora w realizacji celów w tym obszarze – mówi Anna Sołtys, dyrektor Biura Produktowego Reserved w LPP.

Konkurs, otwierając się w tym roku przede wszystkim na pasjonatów mody, w widoczny sposób przyciągnął wiele bardzo młodych osób – poniżej 25. roku życia, które dopiero stawiają pierwsze kroki w zawodzie projektanta.

– W ubiegłym roku regulamin konkursowy przewidywał możliwość zgłaszania się do RFA w dwóch kategoriach, jako profesjonalista oraz entuzjasta. W tym roku zrezygnowaliśmy z takiego podziału koncentrując się na samej idei zrównoważonej mody. Chcieliśmy dać szansę wszystkim, którzy z pasją i przekonaniem tworzą inspirujące, zielone projekty. Patrząc na liczbę zgłoszeń sądzę, że ten plan się powiódł. Oczywiście wśród uczestników nie zabrakło też ludzi z pewnym doświadczeniem, o wysokich umiejętnościach rysunkowych, czy dojrzałych kreatorów wyróżniających się pod względem artyzmu i pogłębionego rozumienia idei Responsible Fashion. A wybrana półfinałowa dziesiątka prezentuje w tym zakresie bardzo wysoki poziom, co zapowiada ciekawe rozwinięcie w finale – mówi dr Magdalena Płonka, założycielka MSKPU.

Zadaniem konkursowym było stworzenie rysunków kolekcji, zaprojektowanej na podstawie udostępnionych przez organizatorów próbek ekologicznych tkanin, wraz z jej opisem technicznym. Wszyscy półfinaliści otrzymają od LPP materiały do odszycia jednego, opracowanego przez siebie modelu, by następnie uzasadnić przed Jury wybór technologii, w jakiej wykonali projekt. Na zwycięzcę czekają nagrody – roczne stypendium na naukę w MSKPU, ekologiczne tkaniny od LPP na realizację autorskiej kolekcji oraz udział w Pokazie Dyplomowym MSKPU 2021, a także nagroda pieniężna w wysokości 5 000 zł. Laureatów wyłoni Jury RFA złożone z wybitnych postaci świata mody, edukacji oraz show-biznesu z kraju oraz z zagranicy. Wśród 15 członków znaleźli się też specjaliści edukacji o zrównoważonym dizajnie, dziennikarze i eksperci z zakresu odpowiedzialnej mody czy innowacji w eko tekstyliach.

Organizatorzy

Organizatorami oraz partnerami merytorycznymi konkursu są MSKPU – Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie oraz firma LPP.

MSKPU jest pierwszą szkołą w Polsce, która otrzymała już dwukrotnie wyróżnienie VOGUE TALENTS oraz prowadzi zajęcia na temat społecznej odpowiedzialności biznesu w branży mody. Każdego roku uczelnię opuszczają absolwenci kształceni w duchu empatii, ekologii, czy innowacyjnego dizajnu w zakresie inżynierii tekstylnej.

LPP jest polskim producentem odzieży, który od lat konsekwentnie realizuje przyjęte w strategii zrównoważonego rozwoju zobowiązania zmierzające do ograniczenia wpływu działalności firmy na otoczenie. Odpowiedzialność za ludzi i środowisko marek należących do LPP to nie tylko komunikacja wartości związanych z CSR, lecz codzienna praca nad realną zmianą sposobów produkcji mody.

Dalszy kalendarz działań 2. edycji RFA

  • 2 marca – półfinały w Warszawie oraz ogłoszenie zwycięzcy
  • 1 lipca 2021 – dostarczenie odszytych modeli do siedziby MSKPU (zwycięzca)
  • lipiec 2021 – Pokaz Dyplomowy MSKPU.

Więcej informacji o konkursie na stronie: https://mskpu.pl/responsible-fashion-awards-2020

______________________________________________________________________________

LPP SA jest polską firmą rodzinną, jedną z najdynamiczniej rozwijających się w branży odzieżowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Przez ponad 25 lat z sukcesem prowadzi działalność w Polsce i za granicą, sprzedając dziś kolekcje na 25 rynkach, w tym w tak prestiżowych stolicach jak Londyn, Berlin, Tel Awiw czy Moskwa. LPP zarządza 5 markami modowymi: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay. Posiada sieć ponad 1700 salonów sprzedaży o łącznej powierzchni ponad 1 mln m2. Oferta online kolekcji marek dostępna jest na 29 rynkach. W oparciu o globalną sieć zaopatrzenia, polski producent odzieży dystrybuuje rocznie przeszło 265 mln sztuk odzieży na 3 kontynenty. LPP pełni też ważną rolę tworząc miejsca pracy dla ponad 24 tys. osób w biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy, Azji i Afryki. Spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu WIG20 oraz należy do prestiżowego indeksu MSCI Poland.