Znamy zwycięzców IV konkursu Responsible Fashion Awards

Znamy zwycięzców IV konkursu Responsible Fashion Awards

Justyna Kościółek została laureatką tegorocznej IV edycji Responsible Fashion Awards. Konkurs promuje proetyczne i proekologiczne rozwiązania w branży fashion oraz wspiera młodych projektantów działających w myśl zasad zrównoważonego rozwoju.

20 czerwca w siedzibie Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru odbył się finał IV edycji konkursu Responsible Fashion Awards, organizowanego przez szkołę we współpracy z LPP. Głównym celem inicjatywy jest promowanie proetycznych i proekologicznych rozwiązań w branży fashion oraz wspieranie młodych projektantów działających w myśl zasad zrównoważonego rozwoju.

To duża satysfakcja organizować ten projekt już czwarty raz. Zawsze z LPP. Z roku na rok widać jakościową zmianę zgłaszanych projektów. Ich wysoki poziom jeszcze mocniej utwierdza mnie w przekonaniu, że RFA spełnia swoją misję, a więc edukację w zakresie odpowiedzialnego designu. Głęboko wierzę, że ufundowana przez nas wysoka nagroda finansowa dla odpowiedzialnych, młodych projektantów pomoże im jeszcze lepiej rozwinąć skrzydła w kierunku zrównoważonej mody – podkreśla Magdalena Płonka, dyrektor Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru.

W tegorocznym finale swoje prace zaprezentowała dziesiątka projektantów: Małgorzata Dzierżęga, Patrizia Ende, Maria Górna, Justyna Kościółek, Elliott Kubiak, Marlena Małysz, Marta Sołoducha, Agnieszka Trawińska, Eliza Wojtan i Sabina Zagrajewska.

Każdy z finalistów przedstawił jedną sylwetkę z kolekcji, jaką zaprojektował w pierwszym etapie konkursu. Uczestnicy korzystali z materiałów przyjaznych środowisku ufundowanych przez LPP – czarnych i białych tkanin oraz dodatków. Wśród zastosowanych przez nich rozwiązań było ich farbowanie naturalnymi metodami, m.in. kurkumą, henną czy liśćmi. W swoich projektach finaliści nawiązywali do historii, kultury Japonii, metaverse czy katastrof klimatycznych.

Jury zadecydowało, że nagroda główna powędruje do Justyny Kościółek, która otrzymała 10 tys. zł, roczne stypendium w MSKPU, możliwość zaprezentowania kolekcji na pokazie dyplomowym szkoły oraz materiały do jej odszycia od LPP.

Justyna Kościółek zaprezentowała projekt, który nie tylko realizuje założenia konkursu w kontekście mody odpowiedzialnej, ale nadaje się także do noszenia na co dzień. Połączenie ekologii, designu i użytkowości w jednym, to wyjątkowe osiągnięciepodkreśla Natalia Szydłowska-Magdziarz, lider zespołu produktowego Reserved.

Kolekcja laureatki nosi nazwę Onna-Bugeisha. Inspirowana jest japońskimi wojowniczkami walczącymi u boku Samurajów i została wykonana z bawełny organicznej, tencelu i poliestru z recyklingu. Ponieważ w tegorocznej edycji konkursu dostępne były tkaniny jedynie w kolorze białym i czarnym, stworzyło to możliwości do eksperymentowania z naturalnym barwieniem.

Chciałam pokazać jak duże są możliwości farbowania przy użyciu wyłącznie naturalnych barwników, m.in. czerwonej kapusty, obierek z cebuli czy liści brzozy brodawkowatej. Myślę, że założenie i przesłanie konkursu – czyli projektowanie w duchu mody zrównoważonej – jest w obecnych czasach bardzo istotne i cieszę się że miałam okazję wziąć udział w tym przedsięwzięciu – tłumaczy Justyna Kościółek, laureatka IV edycji Responsible Fashion Awards.

Uczestników konkursu oceniało grono specjalistów z branży CSR, wykładowcy, dziennikarze, przedstawiciele świata mody. LPP reprezentowały Anna Sołtys, dyrektor biura produktowego Reserved w Warszawie oraz Natalia Szydłowska-Magdziarz, lider zespołu produktowego.

Tegoroczna edycja konkursu RFA zachwyciła kreatywnością i różnorodnością. Projekty zostały zrealizowane na wysokim poziomie estetycznym, z dużą odwagą i rozmachem, ale też kunsztem konstrukcyjnym i krawieckim. Wspaniale, że coraz więcej twórców mody sięga po takie rozwiązania, które są nie tylko zrównoważone, ale także nawiązują do tradycyjnego rzemiosła – podsumowuje konkurs Anna Sołtys, dyrektor biura produktowego Reserved w Warszawie.

____________________________________

LPP jest polską firmą rodzinną, jedną z najdynamiczniej rozwijających się w branży odzieżowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Od 30 lat z sukcesem prowadzi działalność w Polsce i za granicą, sprzedając kolekcje w tak prestiżowych stolicach jak Londyn, Helsinki czy Tel Awiw. LPP zarządza 5 markami modowymi: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay, których oferta dostępna jest dziś w sprzedaży stacjonarnej i online na blisko 40 rynkach na świecie. Spółka posiada sieć ponad 2000 salonów o łącznej powierzchni 1,7 mln m2 i każdego roku dystrybuuje odzież oraz akcesoria na 3 kontynenty. LPP pełni też ważną rolę, tworząc miejsca pracy dla blisko 30 tys. osób w biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy, Azji i Afryki. Spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu WIG20 oraz należy do prestiżowego indeksu MSCI Poland.