Program heLPP dla pracowników salonów. Poszerzamy benefity!

Pracownicy LPP korzystają z programu wellbeingowego „heLPP” już od ostatniego kwartału 2022 roku, kiedy to firma uruchomiła tę formę wsparcia dla osób zatrudnionych i ich najbliższych. Od kwietnia 2024 roku z programu mogą skorzystać również pracownicy salonów.

Wsparcie pracowników w trzech obszarach

Z radością informujemy, że z początkiem kwietnia objęliśmy programem pomocowym „heLPP” wszystkie osoby zatrudnione w salonach naszych marek: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay. Do tej pory z benefitu korzystali pracownicy LPP SA, Silky Coders i LPP Logistics. Dziś także każdy pracownik salonów może skorzystać z nieodpłatnej i anonimowej pomocy prawnej, finansowej i psychologicznej.

Program „heLPP” umożliwia szybkie odbycie eksperckich konsultacji. Jest odpowiedzią na aktualne potrzeby pracowników, którzy oczekują m.in. wsparcia pracodawcy w dbaniu o ich dobrostan psychiczny i tzw. work-life balance. Program wpisuje się w fundamentalne wartości naszej firmy, którymi jest m.in. odpowiedzialność społeczna postrzegana nie tylko przez pryzmat wpływu na otoczenie zewnętrzne, ale również troski o budowanie przyjaznego środowiska pracy. Benefit pozwala lepiej radzić sobie z codziennymi trudnościami. Wspiera pracowników nie tylko w walce z ewentualnym lękiem, niepokojem czy w sytuacjach kryzysowych, ale pomaga także uporać się m.in. z zawiłościami prawa podatkowego, rodzinnego czy skutecznego planowania domowego budżetu.

HeLPP to projekt, z którego jesteśmy szczególnie dumni i cieszymy się, że teraz jest dostępny także dla pracowników salonów naszych marek.