LPP wdrożyło program wsparcia pracowników i ich najbliższych

LPP wdrożyło program wsparcia pracowników i ich najbliższych

Polska grupa odzieżowa LPP uruchomiła nowy program wellbeingowy „heLPP” dedykowany pracownikom i ich najbliższym, którzy mogą nieodpłatnie i anonimowo skorzystać z eksperckich porad psychologów, doradców finansowych i prawnych. Decyzja o wdrożeniu dodatkowego projektu w obszarze employer brandingowym stanowi odpowiedź firmy na dynamicznie zmieniające się otoczenie oraz związane z tym nowe wyzwania i potrzeby pracowników.

Współczesny rynek pracy wymaga wyjątkowej troski o komfort pracowników, a ich jeszcze większe uznanie zyskują firmy dbające o to, by miejsce pracy funkcjonowało w oparciu o trwałe wartości i sprzyjało rozwojowi otwartej kultury organizacyjnej. To są właśnie te obszary, z którymi obecnie pracownicy chcą się identyfikować, ale też w dużym stopniu wpływają one na poczucie bezpieczeństwa i gwarancję możliwości realizacji celów zawodowych w niepewnym otoczeniu społeczno-gospodarczym. Ostatnie lata stanowiły dla LPP egzamin z umiejętności zarządzania sytuacjami kryzysowymi, wpływającymi na nastroje całej organizacji, w tym każdego z pracowników. Zmienność otoczenia i poważne wyzwania związane z nowymi okolicznościami odcisnęły swoje piętno, otwierając przestrzeń do zupełnie nowych potrzeb.

– Employer branding dzisiejszych czasów to już nie tylko standardowe benefity, które znamy  z ofert wielu firm od lat. Od początku naszej działalności priorytetem jest dla nas komfort i zdrowie pracowników. Jako odpowiedzialny pracodawca, mamy na względzie nie tylko zapewnienie odpowiednich warunków do rozwoju zawodowych pasji i kreatywności, ale również dostosowanie odpowiedniej oferty benefitowej. Dlatego z dużą uważnością wsłuchujemy się w potrzeby naszych zespołów, mając świadomość jak ważną rolę w życiu każdego z nas, szczególnie w tak dynamicznych i niepewnych czasach, odgrywa zdrowie psychiczne i work-life balance – podkreśla Agata Osmólska, HR business partner w LPP.

Społeczna odpowiedzialność wpisana w biznesową strategię działań LPP, odpowiada nie tylko na potrzeby zewnętrznego otoczenia firmy, ale także na wyzwania związane z budowaniem środowiska przyjaznego obecnym i przyszłym pracownikom. Efektem umiejętności elastycznego reagowania na coraz częściej pojawiające się wśród nich głosy związane z dbaniem o komfort psychiczny, jest wdrożony w tym roku przez polskiego producenta odzieży program wellbeingowy  „heLPP”.

Nowa inicjatywa umożliwia pracownikom szybki, bezpłatny i anonimowy dostęp do pomocy ekspertów, którzy swoim doświadczeniem mogą pomóc w radzeniu sobie z codziennymi trudnościami. W tym zakresie firma oferuje wsparcie w trzech obszarach: psychologicznym, finansowym i prawnym. Zainteresowani za pomocą chatu, strony internetowej oraz telefonicznie mogą zgłaszać swoje potrzeby konsultacji z psychologiem, by lepiej radzić sobie z towarzyszącym uczuciem lęku i niepokoju, nasilającym się szczególnie w niepewnych czasach czy w sytuacjach kryzysowych. W ramach programu pracownicy i ich bliscy mają również możliwość kontaktu z ekspertami z zakresu finansów i prawa, podczas którego mogą omówić sprawy związane np. z prawem podatkowym i rodzinnym czy planowaniem budżetu domowego.

– Wewnętrzną kampanię promocyjną programu rozpoczęliśmy jeszcze przed jego oficjalnym uruchomieniem od rozklejenia w biurach haseł wellbeingowych, które stały się motywem przewodnim naszych działań. Kolejnym krokiem było zaangażowanie pracowników w konkurs na nazwę programu. Otrzymaliśmy prawie 400 propozycji, wśród których największym uznaniem cieszyła się nazwa „heLPP”. Pozytywne reakcje jakie wzbudziliśmy takimi aktywnościami, przełożyły się na zainteresowanie samym programem. Dotychczas z pomocy ekspertów skorzystało już ponad 160 osób i ich najbliższych wyjaśnia Krzysztof Barański, specjalista ds. employer brandingu w LPP.

Konsultacje ze specjalistami to nie jedyne, przygotowane w ramach projektu narzędzia. Poza dostępem do usługi, firma dociera do pracowników także poprzez angażujące webinary, których tematyka jest dopasowana do ich aktualnych potrzeb. Dotychczas w ramach programu odbyły się dwa spotkania online – „Równowaga życiowa? Znam tylko z Instagrama” oraz „Nie potrzebujesz supermocy, żeby się dogadać, czyli jak budować relacje w pracy”. W ich trakcie uczestnicy mieli okazję poznać techniki radzenia sobie ze stresem i narzędzia przywracające równowagę. Poznali także metody budowania relacji w miejscu pracy poprzez rozwijanie umiejętności aktywnego słuchania, klarownego wyrażania myśli oraz odróżniania faktów od subiektywnych ocen. Do udziału w nich zgłosiło się ponad 600 pracowników, a na przyszły rok zostały już zaplanowane kolejne spotkania.

– Jako koordynatorka programu, a jednocześnie psycholog z zawodu i HR-owiec z pasji, wiem jak ważne jest wspieranie biznesu, którego siłę stanowią ludzie. Idea tego programu jest niezwykle bliska mojemu sercu, bowiem to co cenię sobie w mojej pracy najbardziej to kontakt z człowiekiem. Dzięki naszej otwartości na feedback pracownicy chętnie dzielą się swoją opinią, co pozwala nam wspólnie tworzyć i doskonalić program szyty na miarę potrzeb każdego z nich – dodaje Agata Osmólska.

Dotychczasowe efekty programu „heLPP” utwierdzają w przekonaniu, że wyjście poza podstawowy pakiet benefitów, a przede wszystkim objęcie programem wsparcia również bliskich, jest dobrym kierunkiem działania. Jest to potrzebne zwłaszcza w dzisiejszych coraz bardziej wymagających czasach, generujących nowe potrzeby wśród zespołów, ale też wyzwania dla pracodawców. Jak pokazuje praktyka, pracownik, który zmaga się z życiowymi trudnościami, ale ma możliwość i dostęp do poszukiwania rozwiązań oraz wiedzy merytorycznej specjalistów, znajduje w sobie więcej siły, aby stawiać im czoła.

___________________________________________________________________________

LPP jest polską firmą rodzinną, jedną z najdynamiczniej rozwijających się w branży odzieżowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Od 30 lat z sukcesem prowadzi działalność w Polsce i za granicą, sprzedając kolekcje w tak prestiżowych stolicach jak Londyn, Helsinki czy Tel Awiw. LPP zarządza 5 markami modowymi: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay, których oferta dostępna jest dziś w sprzedaży stacjonarnej i online na blisko 40 rynkach na świecie. Spółka posiada sieć ponad 1700 salonów o łącznej powierzchni 1,4 mln m2 i każdego roku dystrybuuje odzież i akcesoria na 3 kontynenty. LPP pełni też ważną rolę, tworząc miejsca pracy dla ponad 24 tys. osób w biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy, Azji i Afryki. Spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu WIG20 oraz należy do prestiżowego indeksu MSCI Poland.