Pomoc LPP warta blisko 3 miliony złotych

Pomoc LPP warta blisko 3 miliony złotych

• Tylko w 2019 roku Fundacja LPP wsparła przeszło 100 organizacji, przekazując potrzebującym darowizny rzeczowe oraz pieniężne o wartości ponad 2,8 mln złotych.

• Ponad 135 tysięcy sztuk odzieży o wartości 2 mln złotych trafiło do osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

• W ubiegłym roku ponad 320 pracowników LPP poświęciło przeszło 1650 godzin w ramach wolontariatu pracowniczego.

Spółka LPP od ponad 20 lat angażuje się w działalność charytatywną, w ramach której dotąd przekazała na rzecz potrzebujących ponad 22 miliony złotych, wspierając przeszło tysiąc organizacji społecznych na terenie całej Polski. Podmioty otrzymały pomoc w formie darowizn pieniężnych i rzeczowych oraz działań wolontariackich pracowników spółki. Od grudnia 2017 roku działalność dobroczynna firmy kontynuowana jest pod egidą Fundacji LPP.

W 2019 roku Fundacja udzieliła wsparcia ponad 100 organizacjom. Celem jej działalności jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz wsparcie najbliższego sąsiedztwa firmy na Pomorzu i w Małopolsce, a także ochrona zdrowia i środowiska. – Szczególnie koncentrujemy się na pomocy młodzieży i dzieciom zagrożonym wykluczeniem społecznym oraz osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Tylko na ten cel przeznaczyliśmy w ubiegłym roku ponad 320 tysięcy złotych, w efekcie czego przykładowo zorganizowaliśmy wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży na Pomorzu i w Małopolsce, ufundowaliśmy stypendia podopiecznym Funduszu Dzieci Osieroconych, doposażyliśmy domy dla dzieci i schroniska dla osób bezdomnych – komentuje Sławomir Ronkowski, wiceprezes zarządu Fundacji LPP i Dyrektor Komunikacji LPP.

Główni partnerzy, których Fundacja wspiera w tym zakresie to m.in. Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, Fundacja Rodzinny Gdańsk, Towarzystwo Nasz Dom Krakowskie Domy Dla Dzieci, Fundacja Hospicyjna (realizująca Fundusz Dzieci Osieroconych), Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Bliżej Centrum” czy Stowarzyszenie Opiekuńczo-Resocjalizacyjne „Prometeusz”. Przykładowo, w So Stay Hotel, w którym swoją pierwszą pracę i cenne doświadczenie zawodowe zdobywają wychowankowie Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej, przeprowadzona została rearanżacja części restauracyjnej z pomocą grafików i architektów LPP.

Wśród projektów kierowanych do osób bezdomnych i potrzebujących w całym kraju, ważny jest również program wykorzystywania odzieży używanej, który łączy pomoc z dbałością o środowisko. – W 2018 roku uruchomiliśmy zbiórkę ubrań w salonach Reserved, a w 2019 poszerzyliśmy program o kolejne salony marek Mohito i House. W ten sposób już od kilku miesięcy w ponad pięćdziesięciu salonach LPP zlokalizowanych w większości dużych miast w Polsce klienci mogą zostawiać ubrania z dowolną metką, z których już nie będą korzystać. Zgromadzone w ubiegłym roku blisko 3 tony odzieży trafiły do podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta, prowadzącego noclegownie dla osób bezdomnych w całej Polsce. – wyjaśnia Anna Miazga, wiceprezes Fundacji LPP i ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju LPP.

Kolejnym równie istotnym obszarem działalności Fundacji jest ochrona zdrowia. Na ten cel w 2019 r. przeznaczono ponad 400 tysięcy złotych. Środki wykorzystano m.in. na remont poczekalni Nocnej Opieki Chorych Szpitala Dziecięcego w Gdańsku, zakup specjalistycznych łóżek dla Oddziału Hematologii Dziecięcej gdańskiego UCK, czy ozdabianie korytarza Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dzieci w szpitalu Copernicus w Gdańsku. Przy współpracy ze sportowcami firmy LPP w ramach akcji LPP Team for Kids udało się także pomóc podopiecznym zmagającym się z problemami zdrowotnymi Gdańskiej Fundacji Korczaka – przeznaczając fundusze na terapię i rehabilitację potrzebujących dzieci oraz Centrum Rehabilitacji w Szpitalu Dziecięcym w Radziszowie, gdzie ma powstać specjalistyczny plac zabaw dla najmłodszych. Z okazji Dnia Dziecka zorganizowano również przedstawienie ekologiczno-edukacyjne dla pacjentów Szpitala Dziecięcego Polanki, a w szpitalu Copernicus odbył się festyn rodzinny. Na koniec roku Fundacja LPP przeznacza również środki na wsparcie pracowników firmy oraz ich najbliższej rodziny zmagające się z ciężkimi chorobami.

– Tylko w 2019 roku przekazaliśmy darowizny rzeczowe o wartości ponad 2 mln złotych oraz blisko 800 tysięcy złotych w ramach darowizn pieniężnych. Szczególnie dumni jesteśmy z osiągnięć naszych pracowników, których nazywamy WolontWariatami. Tych którzy zdecydowali się poświęcić swój czas na działania wolontariackie było w tym roku ponad 320. Wspólnie przepracowali przeszło 1650 godzin, aby nieść pomoc tym, którym wsparcie było najbardziej potrzebne. Razem zorganizowaliśmy Mikołajki podopiecznym gdańskiego oddziału PSONI oraz w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, gdzie w kolorowych przebraniach rozdawaliśmy upominki dzieciom. Z tej okazji pomogliśmy również zakupić prezenty dla podopiecznych Domu na Skraju, Stowarzyszenia Nasz Autyzm czy Fundacji Anny Dymnej Mimo Wszystko. Naszym WolontWariatom bliskie są nie tylko projekty społeczne, ale także pro-środowiskowe. W minionym roku aż 200 z nich postanowiło wziąć udział w dużej akcji nasadzenia drzew w Lipuszu, gdzie w 2017 roku wielka nawałnica unicestwiła ogromne połacie lasu na Pomorzu. Dzięki zaangażowaniu naszych wolontariuszy udało się wspólnie z pracownikami innych pomorskich firm posadzić aż 110 tys. nowych drzew. – podkreśla Anna Miazga.

Na wsparcie Fundacji mogli również liczyć czworonożni przyjaciele ze schronisk OTOZ ANIMALS na Pomorzu czy Fundacji Animals Pura Vida i Fundacji Straż Obrony Praw Zwierząt w Borku z okolic Krakowa, które zmagały się ze skutkami powodzi. Wieloletnia współpraca z Pomorskim Tymczasowym Domem Kocim i opieka nad kotami oraz budowa kocich budek to również stały punkt dla WolontWariatów Fundacji LPP.

– Działalność charytatywna jest szczególnie istotna i zakorzeniona od początku istnienia LPP. Wielu osobom już pomogliśmy, a efekty chcemy powiększać wraz z rozwojem samego LPP i Fundacji. Wychodzimy z założenia, że wrażliwość na otoczenie i drugiego człowieka to wartość, którą każdy z nas ma w sobie i jeśli tylko zechce – może się nią dzielić. Cieszymy się, kiedy widzimy, że można ją przekazywać dalej, co widać po rosnącej liczbie WolontWariatów. Jesteśmy bardzo dumni patrząc na postawy naszych pracowników. To pokazuje, że chcieć to móc, a wspólnie możemy więcej niż się wydaje – podsumowuje Sławomir Ronkowski.

______________________________________________________________________________

LPP SA jest polską firmą rodzinną, jedną z najdynamiczniej rozwijających się w branży odzieżowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Przez ponad 25 lat z sukcesem prowadzi działalność w Polsce i za granicą, sprzedając dziś kolekcje na 25 rynkach, w tym w tak prestiżowych stolicach jak Londyn, Berlin, Tel Awiw czy Moskwa. LPP zarządza 5 markami modowymi: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay. Posiada sieć ponad 1700 salonów sprzedaży o łącznej powierzchni ponad 1 mln m2. Oferta online kolekcji marek dostępna jest na 30 rynkach. W oparciu o globalną sieć zaopatrzenia, polski producent odzieży dystrybuuje rocznie przeszło 200 mln sztuk odzieży na 3 kontynenty. LPP pełni też ważną rolę tworząc miejsca pracy dla ponad 25 tys. osób w biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy, Azji i Afryki. Spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu WIG20 oraz należy do prestiżowego indeksu MSCI Poland.