LPP firmą technologiczną w branży mody

LPP firmą technologiczną w branży mody

Kolejną edycję konferencji Made in Poland LPP poświęciło technologiom, które od kilku lat skutecznie rewolucjonizują branżę odzieżową. Polski producent odzieży już teraz jest jednym z liderów segmentu fashion tech. W kolejnych latach zamierza kontynuować rozwój w tym obszarze, umożliwiając pracownikom realizację nowych, kreatywnych i zazwyczaj autorskich projektów. W LPP nad wdrażaniem idei fashion tech pracuje obecnie 350 specjalistów z branży IT, a na inwestycje w technologie firma przeznacza już rocznie 60 mln zł.

W dniach 12-13 czerwca 2018 w Gdańsku w centrali LPP odbyła się 3. edycja konferencji z cyklu Made in Poland organizowanej przez gdańską firmę. Dwie poprzednie były okazją do zaprezentowania LPP jako polskiej prężnie rozwijającej się firmy odzieżowej i zarazem logistycznej, dystrybuującej rocznie 170 mln sztuk odzieży do 20 krajów świata. Podczas tegorocznej edycji spółka zaprezentowała się jako firma fashion tech, wykorzystująca nowe inteligentne technologie począwszy od projektowania odzieży, poprzez logistykę, aż po wielokanałową sprzedaż i obsługę posprzedażową klientów.

– Idea, która będzie nam przyświecać na najbliższe trzy lata, to rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój – mówi Marek Piechocki, prezes LPP. Mamy ambicje, aby gonić największych i wiemy, jak to zrobić. Handel przechodzi dziś prawdziwą rewolucję. Dzięki fashion tech, czyli inwestycjom w nowe technologie, chcemy być beneficjentami tej rewolucji. Przykładowo, będziemy systematycznie zwiększać naszą sprzedaż w internecie tak, aby za 3 lata jej udział sięgał 20%. Co ważne, powiększanie przychodów chcemy nadal realizować w oparciu o naszą tożsamość i kluczowe dla nas wartości – dodaje Marek Piechocki.

W 2017 r. wartość sprzedaży LPP wyniosła ponad 7 mld zł. W ciągu najbliższych trzech lat firma chce zwiększyć swoje przychody o ponad połowę tak, aby w 2021 r. osiągnęły one poziom 10,5 mld zł.

– Naszym wyróżnikiem jest to, że nie zważając na wielkość przedsiębiorstwa, jesteśmy w stanie indywidualnie podchodzić do klienta – mówi Jacek Kujawa, wiceprezes LPP.

– Wyjątkowa kultura pracy to jednak nie tylko to, co widać na zewnątrz. Dzięki niej nasze zespoły mogą działać szybciej i bardziej twórczo. Nasi specjaliści IT mają wpływ na tworzenie nowych rozwiązań na każdym etapie i są właścicielami swoich projektów. Nie boimy się tworzyć nowych technologii od zera, jeśli tylko pozwoli nam to zaoferować niepowtarzalną usługę – dodaje Jacek Kujawa.

Podczas konferencji LPP zaprezentowało kilka autorskich systemów i rozwiązań technologicznych, w tym system alokacji oraz Store Vision. Pierwszy pozwala optymalizować ilość i szybkość dostarczenia towaru wysyłanego do danego salonu, zwiększając jednocześnie skuteczność sprzedaży. Drugi, to autorska technologia mobilna dla salonów dostarczająca informacji dotyczących m.in. dostępności towaru w sklepie, ale też w całej sieci sprzedaży. Pozwala określić rotację towaru w salonie i stan zapasów, czy wreszcie efektywnie zatowarować salę sprzedaży. Obecnie polski producent odzieży jest też w trakcie wdrażania technologii RFID, czyli systemu elektronicznych „metek”, które umożliwiają identyfikację pojedynczego produktu w całym łańcuchu dostaw.

RFID jest przykładem na to, jak zmienia się LPP, aby skutecznie odpowiadać na wyzwania związane z rewolucją technologiczną, która ma miejsce w handlu detalicznym – mówi Jacek Kujawa, wiceprezes LPP ds. logistyki i IT. Technologia ta jest łącznikiem pomiędzy stacjonarną siecią sprzedaży a e-commerce i pozwala nam zaoferować klientom produkt dopasowany do ich indywidualnych potrzeb. Wdrożenie RFID to kolejny krok w ewolucji LPP od firmy odzieżowej w kierunku modowej firmy technologicznej – dodaje Jacek Kujawa.

LPP nie zamierza zwalniać tempa. Do 2021r. prognozowane nakłady inwestycyjne firmy na sieć salonów wyniosą 1,5 mld zł, natomiast do 2025 r. LPP planuje zainwestować w ten obszar łącznie 3,5 mld zł. Kontynuowana będzie także ekspansja zagraniczna. Tylko w tym roku LPP otworzy swoje salony w Izraelu, Słowenii i Kazachstanie. W planach na 2019 r. są otwarcia w Finlandii oraz Bośni i Hercegowinie.

Konferencja pokazała, że założyciele LPP konsekwentnie rozwijają LPP jako polską firmę rodzinną, która ma również pozostać ważnym uczestnikiem życia społeczno-gospodarczego w Polsce.

– Chcę, aby LPP na lata pozostało polską firmą i aby właśnie tu, w Polsce była tworzona wartość dodana naszych produktów – mówi Marek Piechocki. Na rozwoju LPP skorzysta polska gospodarka. Nasz plan trzyletni oznacza m.in. 4 tys. nowych miejsc pracy i 2,2 mld krajowych inwestycji. Te pieniądze zostaną w Polsce – dodaje prezes LPP.

Gwarantem sprawnej sukcesji przy jednoczesnym zachowaniu obecnych wartości i kultury LPP, ma stać się prywatna fundacja utworzona przez założycieli LPP, do której przeniosą oni posiadane akcje.

– Takie rozwiązanie uniemożliwi rozdrobnienie kapitału, zapewni utrzymanie własności akcji LPP w rodzinie i pozwoli kontynuować budowę LPP jako silnego polskiego przedsiębiorstwa – dodaje Marek Piechocki.

_________________________________________________________________________________________

LPP SA, jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się firm odzieżowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Firma od ponad 25 lat konsekwentnie prowadzi działalność w Polsce i za granicą, odnosząc sukcesy na wymagającym rynku odzieżowym. LPP SA zarządza 5 markami modowymi: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay. Firma posiada sieć ponad 1700 salonów sprzedaży o łącznej powierzchni ponad 1 mln m2 oraz sklepy on-line w 11 krajach Europy. Tworzy miejsca pracy dla ponad 25 tys. osób w biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy, Azji i Afryki. Spółka LPP SA jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu WIG20 oraz należy do prestiżowego indeksu MSCI Poland.