Reserved najważniejszą marką branży odzieżowej w Polsce

Reserved najważniejszą marką branży odzieżowej w Polsce

Redakcja „Forbesa” po raz drugi opublikowała ranking Top 200 najcenniejszych polskich marek. W czołowej dwudziestce znalazło się Reserved, które wraz z House i Sinsay zajęło miejsce na podium w zestawieniu marek odzieżowych. Trzy brandy gdańskiej spółki zanotowały spektakularne wzrosty wyceny w Polsce.

Ranking „Forbesa” został stworzony przez redakcję miesięcznika wraz z firmą badawczą Minds & Roses. Zestawienie powstało na podstawie badania konsumenckiego, które dotyczyło 300 polskich marek oraz najistotniejszych zagranicznych konkurentów. Ich wartość była liczona na podstawie pozycji i sprzedaży osiąganej na polskim rynku.

W ogólnopolskim zestawieniu 19. miejsce zajęło Reserved, awansując tym samym aż o 14 pozycji r/r. Największy skok w rankingu, o 45 miejsc, odnotował House, który trafił na 39. pozycję, a najmłodszy brand z portfela spółki czyli Sinsay na 41. Tym samy trzy marki LPP znalazły się na podium w kategorii „odzież”.

Łączna wartość tegorocznych laureatów to niemal 57,6 mld złotych. Największy wzrost odnotowała branża odzieżowa, niemal o 56 proc. r/r, zyskując w sumie 2,07 mld zł, z czego ponad połowa – 1,3 mld zł, to wartość trzech marek LPP – Reserved, House i Sinsay. Wycena marki House wynosząca ponad 320 mln zł, wzrosła niemal o 200 proc., co stanowi rekord zestawienia.

Rekordowa wycena House oraz bardzo wysoka pozycja naszych flagowych brandów – Reserved oraz Sinsay, to wynik długofalowej strategii rozwoju oraz ich doskonałej zdolności adaptacji do nowych warunków rynkowych. Koncentracja uwagi na zmieniających się zwyczajach i oczekiwaniach klientów, dynamiczny rozwój obszaru e-commerce oraz tworzenie kolekcji w zgodzie z najnowszymi modowymi trendami znajduje odzwierciedlenie w postrzeganiu naszych marek przez konsumentów i odpowiednio wysoką wycenę rynkową LPP – podkreśla Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes zarządu LPP.

Rozpoznawalność marek gdańskiej spółki to sukces zespołów projektowych i aktywności marketingowej każdego z brandów. W Gdańsku działa departament flagowego Reserved wzmacniany przez zespół biura projektowego w Warszawie, które tworzą kolekcje linii damskiej, męskiej i dziecięcej, w tym wysokiej jakości Premium oraz stanowiące już niemal 40 proc. oferty brandu, kolekcje Eco Aware.

W postrzeganiu marki nie bez znaczenia pozostają działania marketingowe. W ostatnich miesiącach kooperacja z Moniką Brodką przyniosła Złoto w Konkursie Klubu Twórców Reklamy w kategorii BEST OF META (reklamy zrealizowane za pośrednictwem mediów społecznościowych) oraz Srebrny Miecz w kategorii CRAFT, za sesję zdjęciową autorstwa Bartka Wieczorka. Obecnie na rynek wchodzi nawiązująca do estetyki vintage kolekcja zrealizowana z Blancą Miro, hiszpańską kuratorką mody.

Równie prężnie rozwijają się pozostałe brandy LPP. W Krakowie pracują zespoły House oraz Mohito, a w Gdańsku Cropp i Sinsay, najmłodsza i najszybciej rozwijająca się marka z portfela spółki. Różnorodność kolekcji tego ostatniego brandu, kierowana do rodzin, kobiet i mężczyzn uzupełniona o wprowadzoną ponad rok temu linią Home oraz Beauty, dostarcza szeroką ofertę klientom, a jednocześnie gwarantuje łatwość i dostępność zakupów. Nowoczesne i prężnie rozwijane kanały e-commerce, w tym wprowadzona pół roku temu aplikacja mobilna Sinsay, pobrana już ponad 2,5 mln razy, odpowiada za ponad 30 proc. zamówień online.

LPP od początku swojej działalności kreuje polski rynek branży fashion. Zarówno w centrali, w Gdańsku, jak i krakowskim oraz warszawskim biurze, działają zespoły zdolnych i kreatywnych specjalistów, które projektują, zamawiają i wspierają marketingowo doceniane przez klientów kolekcje. Działy produktowe czy visual communications poszczególnych brandów to praktycznie serce LPP. To ludzie, którzy mają wpływ na współtworzenie przyjaznego środowiska pracy. Nie bez znaczenia dla kondycji spółki jest kultura naszej organizacji wzmacniana przez działania employer brandingowe. To ona wpływa na postrzeganie firmy, jako miejsca otwartego na utalentowanych, różnorodnych i pełnych pasji pracowników – od specjalistów projektowania, grafików, technologów, po fachowców ds. promocji, merchandisingu i marketingu – zaznacza Sławomir Ronkowski, dyrektor ds. komunikacji wewnętrznej i CSR w LPP.

LPP działa dziś w blisko 40 krajach i posiada sieć ponad 1,7 tys. sklepów. W drugim kwartale 2022/23 przychody spółki wzrosły o ponad 45 proc. r/r przekraczając wartość 4,3 mld zł. Miniony kwartał przyniósł gdańskiej spółce ponad 1,2 mld zł przychodów z e-commerce oraz wysoką dynamikę sprzedaży online na poziomie 54 proc. r/r. Na całym świecie LPP zatrudnia ponad 24 tys. osób, w tym ponad 15 tys. w Polsce. Łącznie w procesie kreowania kolekcji modowych dla pięciu marek z portfolio spółki czuwa ponad 1100 osób. Rozwój, w tym ekspansja na kolejnych rynkach zagranicznych, sprawia, że firma planuje dalszą rozbudowę działów i poszukiwania pracowników z różnymi kompetencjami, również z obszarów niezwiązanych bezpośrednio z modą.

_________________________________________________________________

LPP jest polską firmą rodzinną, jedną z najdynamiczniej rozwijających się w branży odzieżowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Od 30 lat z sukcesem prowadzi działalność w Polsce i za granicą, sprzedając kolekcje w tak prestiżowych stolicach jak Londyn, Helsinki czy Tel Awiw. LPP zarządza 5 markami modowymi: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay, których oferta dostępna jest dziś w sprzedaży stacjonarnej i online na blisko 40 rynkach na świecie. Spółka posiada sieć ponad 1700 salonów o łącznej powierzchni 1,4 mln m2 i każdego roku dystrybuuje odzież oraz akcesoria na 3 kontynenty. LPP pełni też ważną rolę, tworząc miejsca pracy dla ponad 24 tys. osób w biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy, Azji i Afryki. Spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu WIG20 oraz należy do prestiżowego indeksu MSCI Poland.