Program zbiórki odzieży używanej prowadzimy od 2018 r. W 2023 r. objęliśmy nim wszystkie sklepy LPP w Polsce, a w 2024 r. rozszerzyliśmy go o salony za granicą – obecnie program funkcjonuje w sklepach w Czechach, na Słowacji i w Wielkiej Brytanii.

Masz pytania? Sprawdź FAQ.

Czy oddawane ubrania muszą być z marek LPP?

Nie, możesz przekazać nam tekstylia dowolnej marki.

Czy mogę oddać też buty i akcesoria?

Tak, zbieramy nie tylko ubrania, ale też buty i akcesoria.

Czy mogę oddać ubrania, które nie są w dobrym stanie?

Tak, zebrane tekstylia są najpierw profesjonalnie sortowane ze względu na rodzaj, jakość, a nawet skład materiałowy. Ubrania nadające się do ponownego użycia przekazywane są osobom w kryzysie bezdomności lub są wprowadzane do drugiego obiegu. Pozostałe trafiają do upcyklingu, downcyklingu lub recyklingu.

Co się dzieje z przekazanymi w sklepach tekstyliami?

Ze sklepów LPP zebrane ubrania wysyłamy do naszych partnerów, gdzie są profesjonalnie sortowane. Każda rzecz zostaje przyporządkowana do odpowiedniej kategorii, aby jak najdłużej pozostawała w obiegu. Nasi partnerzy prowadzą różne modele działalności, jednak zgodnie z poniższą hierarchią postępowania, ubrania mogą zostać:

  1. przekazane osobom potrzebującym,
  2. wprowadzone do sprzedaży w sklepach z odzieżą używaną – część zysków przekazywana jest na cele charytatywne,
  3. upcyklingowane – powstaną z nich rzeczy o wyższej wartości, np. dekoracje domowe,
  4. downcyklingowane – zostaną ponownie przetworzone na tekstylia o niższej wartości, np. czyściwa,
  5. recyklingowane – ubrania z poliestru wykorzystujemy wraz ze start-upem Use Waste do badań nad technologią recyklingu textile-to-textile.

Artykuły odzieżowe, które nie mogą być wykorzystane ponownie ani poddane recyklingowi ze względu na ich bardzo słabą jakość lub niespełnienie norm higieny i bezpieczeństwa, zostają poddane rygorystycznemu procesowi zarządzania odpadami.

Jak jest weryfikowane, gdzie faktycznie trafiają zebrane ubrania?

Organizacje, z którymi współpracujemy, mają duże doświadczenie w branży oraz wypracowały transparentne procesy weryfikacji i raportowania. Gwarantują etyczny sposób postępowania z tekstyliami, zgodnie z uzgodnioną hierarchią procesów.

Kim są partnerzy zbiórki?

Współpracujemy z lokalnymi organizacjami, aby ich projekty miały bezpośredni wpływ na lokalną społeczność. Wybieramy je ze względu na posiadane doświadczenie, dobre praktyki w zakresie zbiórki odzieży używanej, a także poziom transparentności.

W Polsce za pośrednictwem Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta ubrania trafiają do osób w kryzysie bezdomności. Pozostałe są zagospodarowywane zgodnie z hierarchią postępowania z tekstyliami. Na Słowacji operatorem zbiórki jest Ekocharita, w Czechach Ubrania do Oddania, a w Wielkiej Brytanii Yellow Octopus Group.

Czy LPP zarabia na zbiórce?

Nie, głównym celem zbiórki odzieży jest zamknięcie obiegu tekstyliów i zapewnienie bezpośredniej pomocy społecznej lub wspieranie organizacji charytatywnych, z którymi współpracują nasi partnerzy. Co więcej, w Polsce, w ramach projektu „Sortownia”, podopieczni Centrum Integracji Społecznej w Gdyni – osoby zagrożone wykluczeniem społecznym oraz zawodowym – sortując zebraną odzież, przyuczają się do zawodu, rozwijając swój potencjał potrzebny na rynku pracy.