
Cyrkularność
Już dziś pracujemy nad rozwiązaniami w duchu gospodarki obiegu zamkniętego, które pozwolą nam w przyszłości przekształcać odpady tekstylne w zasoby.
Recykling

Zależy nam na znalezieniu rozwiązania, które pozwoliłoby traktować zużyte ubrania nie jako odpad lecz zasób, który jest ponownie wykorzystywany w produkcji odzieży – niezależnie czy chodzi o tkaniny wielo- czy jednomateriałowe. Naszym celem jest zatrzymanie surowców w obiegu i tym samym ograniczenie ilości odpadów tekstylnych oraz minimalizowanie śladu środowiskowego raz wyprodukowanej sztuki odzieży.

Pracujemy nad innowacyjnymi technologiami produkcji przędzy z odpadów tekstylnych. Wraz z polskim start-upem Use Waste dążymy do wypracowania naukowej metody skalowalnego recyklingu zużytych tkanin poliestrowych w oparciu o ideę produkcji ubrań z ubrań. To nasz kolejny krok w kierunku mody cyrkularnej oraz zmniejszania ilości odpadów tekstylnych.

Zrealizowaliśmy projekt z Sustainable Fashion Institute (SFI), polską platformą wspierającą marki w budowaniu zrównoważonej przyszłości branży odzieżowej. W ramach pilotażowego projektu SFI pomogło nam w poszukiwaniu efektywnej metody przetworzenia materiałów wielogatunkowych, umożliwiając ich ponowne wykorzystanie jako pełnowartościowych materiałów do produkcji odzieży.
Ograniczenie odpadów tekstylnych

Europejska Agencja Środowiska wskazuje, że w samej Unii Europejskiej wyrzuca się co roku około 5,8 mln ton ubrań. Zaledwie 1% zużytej odzieży poddawany jest recyklingowi w celu wytworzenia nowych tekstyliów.
Aby temu przeciwdziałać dbamy, by poziom naszej produkcji był dopasowany do podaży generowanej przez klientów. Pomagają nam w tym nowoczesne technologie opracowane przez nasz zespół ekspertów IT, którzy przy wykorzystaniu data science, uczenia maszynowego oraz sztucznej inteligencji są w stanie prognozować poziom zapotrzebowania na nasze kolekcje.

Dzięki temu ograniczamy ilość zamawianej u naszych dostawców odzieży i minimalizujemy odsetek niesprzedanych kolekcji.
Te ubrania, które nie znajdą nabywców w naszych sklepach, sprzedajemy partnerom zewnętrznym do dalszej odsprzedaży na rynkach, na których nie prowadzimy działalności handlowej.

Dużą część ubrań przekazujemy też w formie darowizn rzeczowych osobom potrzebującym. Więcej o naszej działalności charytatywnej znajdziesz na podstronie Fundacji LPP.
Zbiórka odzieży

Linearny model korzystania z odzieży, oparty na krótkim cyklu życia ubrań, z których większość finalnie trafia na wysypisko śmieci, to jedna z bolączek dzisiejszych czasów. Dlatego od kilku lat konsekwentnie prowadzimy działania na rzecz wydłużania życia tekstyliów.
Od 2018 r. zbieramy używaną odzież dowolnych marek, którą przekazujemy osobom potrzebującym. W 2022 r. programem zbiórki ubrań objęliśmy już wszystkie nasze sklepy w Polsce, a w 2023 r. rozszerzymy program o kolejne kraje, w których prowadzimy sprzedaż naszych kolekcji.
Sprawdź gdzie możesz dostarczyć używaną odzież.
Dbaj o ubranie

Każdy z nas może przyczynić się do ograniczania śladu węglowego na świecie. Aby wesprzeć naszych klientów w procesie dbania o swoją garderobę, uruchomiliśmy dedykowaną stronę internetową. Dzięki niej pomagamy naszym klientom w zwiększaniu świadomości ekologicznej.
Na stronie uruchomiliśmy też kalkulator emisji, za pośrednictwem którego w prosty i szybki sposób wyliczysz ślad węglowy jaki generuje proces prania, suszenia i prasowania Twoich ubrań. Otrzymasz też wskazówki jakie zmiany wprowadzić, aby mniej obciążać środowisko, a przy tym wygenerować konkretne oszczędności w zużyciu wody i energii.
Sprawozdania i pozostałe raporty
Tu znajdziesz nasz najnowszy raport i wszystkie wcześniejsze publikacje. Sprawdź postępy LPP, poznaj szczegółowe wyniki środowiskowe, społeczne i biznesowe.