
Materiały
Dokładamy wszelkich starań by nasze modowe kolekcje były coraz bardziej przyjazne środowisku.

Odzież z bardziej zrównoważonych materiałów
Odpowiedzialna moda zaczyna się już na etapie wyboru materiałów, z których szyjemy nasze kolekcje. Uważnie śledzimy rynek surowców. Sukcesywnie wprowadzamy do oferty certyfikowane i bardziej przyjazne środowisku materiały. Szukamy przede wszystkim takich rozwiązań, które ograniczają wpływ na środowisko najczęściej stosowanych przez nas tkanin i materiałów.
W naszych kolekcjach znajdziesz m.in. włókna organiczne, ale także celulozowe wykonane z pulpy drzewnej oraz certyfikowane materiały z recyklingu.
Udział procentowy surowców bardziej zrównoważonych w odniesieniu do całkowitej wagi danego surowca
Bawełna | Poliester | Włólna celulozowe | |
---|---|---|---|
2021/2022 | 12.03% | 29.35% | 17.11% |
2022/2023 | 7.43% | 18.23% | 14.16% |
Cotton made in Africa

W 2021 roku dołączyliśmy do grona partnerów Cotton made in Africa (CmiA) – uznanego na świecie standardu dla zrównoważonych upraw bawełny w Afryce. Surowiec oznaczony standardem CmiA to alternatywa dla bawełny konwencjonalnej uprawiana przy poszanowaniu zasad przyjaznych środowisku, czy z zachowaniem odpowiednich standardów pracy farmerów. W porównaniu ze średnią światową, jeden kilogram bawełny CmiA generuje do 13 procent niższą emisję gazów cieplarnianych.
Środki z opłacanej przez nas licencji CmiA przekazywane są na finansowanie szkoleń w zakresie podnoszenia jakości plonów i przyjaznych dla środowiska metod uprawy bawełny, poprawę warunków pracy rolników, a także promocję równości płci i poszanowanie praw dzieci w Afryce.
Canopy na rzecz ochrony lasów

Kontrolujemy naszych dostawców pod względem metod pozyskiwania i wykorzystywania materiałów z pulpy drzewnej. W ten sposób chcemy całkowicie wyeliminować prawdopodobieństwo wykorzystywania w produkcji naszych kolekcji surowców pochodzących z zagrożonych lasów, czy z nielegalnego wyrębu.
W 2021 roku rozpoczęliśmy współpracę z międzynarodową organizacją Canopy, której celem jest rozwijanie praktyk biznesowych na rzecz zrównoważonego korzystania z zasobów leśnych. Przystępując do tej inicjatywy zobowiązaliśmy się m.in. do wspierania idei ochrony lasów zarówno w zakresie prowadzonej polityki opakowaniowej, jak i użytkowania bardziej przyjaznych środowisku materiałów pochodzenia celulozowego.
Ochrona dobrostanu zwierząt

Podjęliśmy szereg inicjatyw chcąc mieć wpływ na dobrostan zwierząt. Zawarliśmy porozumienie z organizacją Otwarte Klatki, w ramach którego zobowiązaliśmy się do rezygnacji z naturalnych futer i przystąpiliśmy do międzynarodowej inicjatywy Fur Free Retailer (Sklepy Wolne od Futer).
Aktualnie 100% pierza używanego w naszych kolekcjach jest zgodnych z The Responsible Down Standard, który ma na celu ochronę kaczek i gęsi wykorzystywanych do produkcji puchu.

Korzystamy takżę z kaszmiru z recyklingu oraz dziewiczego pozyskiwanego w sposób odpowiedzialny, zgodnie z The Good Cashmere Standard® (GCS), niezależnego standardu zrównoważonego kaszmiru, opracowanego przez Aid by Trade Foundation (AbTF), którego celem jest poprawa dobrostanu kóz kaszmirskich, warunków pracy rolników i ochrona środowiska.
Rezygnacja w 2014 roku
Rezygnacja w 2016 roku
Rezygnacja w 2020 roku
Standardy używane do certyfikacji materiałów

Chcemy być wiarygodni, dlatego tam gdzie to możliwe wybieramy materiały bardziej zrównoważone, posiadające certyfikaty lub dające pewność, że powstały w sposób bardziej przyjazny środowisku.
Standard dotyczący materiałów organicznych, np. bawełny i lnu. Wyznacza obszerne kryteria środowiskowe i społeczne.
Standard dotyczący tkanin zawierających włókno pochodzące z recyklingu, np. poliestru. Bazuje na kryteriach środowiskowych i społecznych.
Standard dotyczący materiałów organicznych.
Standard dotyczący tkanin zawierających włókno pochodzące z recyklingu.
Sprawozdania i pozostałe raporty
Tu znajdziesz nasz najnowszy raport i wszystkie wcześniejsze publikacje. Sprawdź postępy LPP, poznaj szczegółowe wyniki środowiskowe, społeczne i biznesowe.