Moda to ich pasja. Za nami trzecia edycja Akademii Fashion Starter.

LPP wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku przeprowadziło trzecią edycję Letniej Akademii Projektowania Ubioru Fashion Starter. Projekt miał na celu przybliżyć pasjonatom mody proces projektowania odzieży oraz pokazać pracę designera w praktyce. W tym roku szczególny nacisk położono na kwestię zrównoważonego rozwoju i zasadę zero waste w branży fashion.

 Projekt realizowany od trzech lat przez LPP i Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku zakłada wprowadzenie pasjonatów mody w profesjonalny świat zawodu. To zadanie podczas zaplanowanych warsztatów realizowali wraz z uczestnikami projektanci, technolodzy odzieży, kupcy mody, styliści, eksperci HR oraz wykładowcy uczelni.

Nasza współpraca z Akademią Sztuk Pięknych trwa już kilka lat i zrodziła się z chęci budowania sąsiedzkich relacji. W końcu jesteśmy związani z Gdańskiem i Dolnym Miastem, gdzie działa od początku istnienia centrala LPP. Ten konkretny projekt stworzyliśmy i rozwijamy z myślą o utalentowanych pasjonatach, chętnych do skonfrontowania swoich marzeń z rzeczywistością codziennej pracy w branży. Wszechstronny program Akademii daje taką możliwość, w dodatku z roku na rok ewoluuje, by nie tylko umożliwić poznanie szerokiego spektrum zawodów związanych z modą, ale także reagować na dynamicznie zmieniający się świat, a tym samym podążać za najnowszymi trendami. Dla naszej firmy to również okazja do poznania najzdolniejszych osób, które być może w przyszłości zasilą nasze zespoły projektowe – podkreśla Sławomir Ronkowski, dyrektor ds. komunikacji wewnętrznej i CSR w LPP.

W trwającej niemal dwa tygodnie Letniej Akademii Fashion Starter wzięły udział 23 osoby. Uczestnicy zostali podzieleni na pięć grup. Każda z nich wybrała jeden z tematów przewodnich dla realizacji projektu: maksymalizm, nature made, balletcore, underwater fantasy oraz artistic garden. Tym razem szczególny nacisk położony został na projektowanie w myśl zasad zrównoważonego rozwoju. W programie znalazły się warsztaty z przeróbek, a w procesie tworzenia sylwetek uczestnicy korzystali z materiałów z drugiego obiegu. Organizatorom przyświecał cel skupienia się na całości projektu, a nie wyłącznie jego poszczególnych etapach tak, aby osiągnąć spójność wypracowanej koncepcji – od przygotowania planszy inspiracyjnej, tzw. moodboardu, projektu sylwetki, sesji fotograficznej z udziałem modelki, po działania wizerunkowe. Za przygotowanie grup do przedstawienia procesu tworzenia kolekcji odpowiadała Diana Zaiets, uczestniczka zeszłorocznej edycji Fashion Starter,  obecnie pracująca w LPP.

Tegoroczna edycja Akademii Fashion Starter przerosła moje oczekiwania. Projekty uczestników były naprawdę piękne i niesamowite, że powstały w tak krótkim czasie. Podczas sesji fotografowaliśmy trzy modelki, dzięki którym udało się pokazać pięć różnych projektów w pięciu różnych nastrojach, tematach przewodnich. W tym roku sesja fotograficzna miała miejsce w Małej Zbrojowni Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, czyli siedzibie nowego kierunku studiów, jakim jest Fotografia. Mam nadzieję, że realizacja tego projektu będzie dobrym doświadczeniem na przyszłość dla wszystkich uczestników i początkiem nowej, być może zawodowej przygody – mówi dr Magdalena Czajka-Cardoso z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Od trzech lat Akademia jest okazją do konfrontacji pasji z kulisami branży mody, ale też rozmowy o oczekiwaniach potencjalnego pracodawcy. Dzięki obecności przedstawicieli działu HR gdańskiej firmy, uczestnicy  mogli zapoznać się z procesem rekrutacji. W dotychczasowej historii projektu już kilka osób zdecydowało się związać z LPP. W tym roku podczas spotkań z rekruterami uczestnicy mogli omówić CV, porozmawiać na temat swojego portfolio oraz możliwości związania zawodowej przyszłości z liderem branży fashion w Polsce.

Wartością Akademii jest całościowe spojrzenie na modę. Uczestnictwo w procesie przygotowania kolekcji pozwoliło wydobyć z naszych uczestników ich wszechstronność. Dla niektórych był to pierwszy krok w zupełnie nowym obszarze działań i  dobra okazja do uwolnienia głęboko skrywanych talentów. Niebagatelne znaczenie miał tu wymóg pracy w grupach odzwierciedlający codzienne realia branży – tak mocno zespołowej – podkreśla Julita Fojutowska-Hein, koordynatorka projektu Fashion Starter z LPP.

Za część projektową Akademii odpowiadało niemal 20 osób reprezentujących różne obszary działalności LPP. Opiekę nad finałowym etapem, czyli warsztatami fotograficznymi i sesją zdjęciową, sprawowała doktor Magdalena Czajka-Cardoso z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Rezultatem tych prac jest wystawa zdjęć i projektów przygotowanych przez uczestników, którą można podziwiać w Małej Auli Wielkiej Zbrojowni w ASP do 17 października 2023 roku.

____________________________________

LPP jest polską firmą rodzinną, jedną z najdynamiczniej rozwijających się w branży odzieżowej w regionie Europy Środkowej. Od 30 lat z sukcesem prowadzi działalność w Polsce i za granicą, sprzedając kolekcje w tak prestiżowych stolicach jak Londyn, Helsinki czy Tel Awiw. LPP zarządza 5 markami modowymi: Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay, których oferta dostępna jest dziś w sprzedaży stacjonarnej i online na blisko 40 rynkach na świecie. Spółka posiada sieć ponad 2000 salonów o łącznej powierzchni 1,7 mln m2. LPP pełni też ważną rolę, tworząc miejsca pracy dla blisko 30 tys. osób w biurach i strukturach sprzedaży w Polsce, krajach Europy, Azji i Afryki. Spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach indeksu WIG20 oraz należy do prestiżowego indeksu MSCI Poland.