
ODPOWIEDZIALNE
RELACJE Z OTOCZENIEM
plastiku mniej
w naszych opakowaniach
(od 2017 R.)
odzieży produkowanej
w Bangladeszu
i Pakistanie zgodne
ze standardami ZDHC
Środowisko
Dążenie do tworzenia mody przyjaznej środowisku jest wyrazem naszej społecznej odpowiedzialności.
Istotność kwestii klimatycznych w strategii biznesowej LPP potwierdza m.in. ocena B- w CDP Climate Change 2020,
wyższa niż średnia dla branży, Europy i świata.
NASZA STRATEGIA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU
Naszą odpowiedzią na wyzwania klimatyczne jest Strategia Zrównoważonego Rozwoju na lata 2020-2025 “For People For Our Planet”, zintegrowana ze strategią biznesową LPP. Ustanowiliśmy w niej konkretne i mierzalne cele, związane z naszym podejściem na każdym z etapów łańcucha wartości.
Wdrażamy nowe rozwiązania od etapu projektowania kolekcji, poprzez wybór surowców, współpracę z dostawcami, logistykę, aż po prośrodowiskowe rozwiązania w salonach sprzedaży i kanałach e-commerce. Wytyczyliśmy też sobie proekologiczne cele dotyczące zarządzania codziennym funkcjonowaniem naszych biur.
PRODUKCJA KOLEKCJI

Z punktu widzenia globalnych wyzwań środowiskowych w przypadku branży odzieżowej szczególne znaczenie mają sposób pozyskiwania surowców oraz proces produkcyjny uwzględniający najnowsze, proekologiczne rozwiązania technologiczne.
Rozwijamy autorski program Eco Aware Production, koncentrując się na wsparciu naszych dostawców we wdrażaniu najlepszych praktyk ograniczających zużycie zasobów naturalnych.
W 2021 roku już 30% fabryk szyjących dla LPP w południowej Azji zostało objętych programem Eco Aware Production. Do 2023 roku program ten obejmie m.in. 100% fabryk jeansów.

Jako pierwsza polska firma przystąpiliśmy do Porozumienia Zero Discharge of Hazardous Chemicals (ZDHC), dążącego do bezpieczeństwa chemicznego produkcji odzieży.
Osiągnięcie pełnej zgodności z wytycznymi dotyczącymi stosowania substancji chemicznych w naszej branży wymaga współpracy z wieloma podmiotami.
Trudno znaleźć dziś fabrykę szyjącą tylko dla jednego zamawiającego, dlatego jedynie wspólny wysiłek wielu firm pozwoli wypracować i wdrożyć standardy obowiązujące wszystkich producentów.
Ważnym działaniem realizowanym przez nas w 2021 roku było podpisanie umowy na mocy której, od 2023 roku spółka FIGENE Energia przez kolejne 10 lat będzie dostarczała zieloną energię do większości budynków biurowych LPP na terenie Polski oraz Centrum Dystrybucyjnego w Pruszczu Gdańskim. Jest to jeden z największych kontraktów PPA (Power Purchase Agreement) na energię odnawialną w Polsce. FIGENE Energia na potrzeby jej realizacji buduje obecnie dodatkową farmę wiatrową. Szacowany wolumen energii niezbędnej do zaspokojenia potrzeb LPP w tym okresie wynosi 358 000 MWh.
współpracujemy przy tworzeniu
naszych kolekcji
marek LPP w Pakistanie i Bangladeszu,
jest objętych programem ZDHC
REDUKCJA EMISJI
Od 2017 roku raportujemy emisje gazów cieplarnianych i rozwijamy zakres sprawozdawczości na ten temat. W 2022 roku uwzględniliśmy po raz pierwszy wszystkie zakresy i wszystkie kategorie zdefi niowane według metody GHG Protocol.
• 4 420,67 t CO2e – emisje w zakresie 1, obejmujące bezpośrednie emisje związane ze spalaniem paliw i zużywaniem czynników chłodniczych w budynkach i pojazdach firmy.
• 11 985,14 t CO2e – emisje w zakresie 2, obejmujące pośrednie emisje związane ze zużyciem zakupionej energii elektrycznej i cieplnej w budynkach LPP.
• 3 017 744,90 t CO2e – pośrednie emisje ujęte w zakresie 3, związane z produkcją i dystrybucją zakupionego towaru, dostarczeniem do klienta, użytkowaniem i utylizacją sprzedanego towaru oraz funkcjonowaniem całej firmy w zakresach innych niż opisane w zakresie 1 i 2.
ślad węglowy za okres
02.2021-01.2022
z zakresu 1 i 2 w przeliczeniu
na przychód
STANDARD ECO AWARE
Eco Aware ma swoje korzenie w pierwszej strategii zrównoważonego rozwoju LPP i pierwotnie dotyczyło wybranych działań z zakresu zielonej agendy w szczególności przy projektowaniu kolekcji. Z czasem pojęcie to ewoluowało, stając się znakiem dbałości LPP o środowisko naturalne w kluczowych procesach, stąd standardy Eco Aware Production czy Eco Aware Stores.
W roku obrotowym 2021/22 kolekcje Eco Aware stanowiły 26% odzieży wyprodukowanej przez LPP.
Reserved | Cropp | House | Mohito | Sinsay | |
---|---|---|---|---|---|
udział odzieży Eco Aware w kolekcjach | 38% | 20% | 28% | 28% | 20% |
Dzisiaj standard Eco Aware dotyczący kolekcji opiera się na dwóch filarach: odpowiedzialnej produkcji oraz systematycznie poszerzanej gamie materiałów przyjaznych środowisku i pochodzących ze sprawdzonych źródeł.
Wszystkie materiały zastosowane w kolekcjach Eco Aware posiadają certyfikat niezależnej organizacji albo są kupowane od dostawcy, który jest właścicielem technologii przyjaznych środowisku. Nasi pracownicy mają obowiązek sprawdzenia certyfikatu produktu, potwierdzenia każdego zakupu z działem zrównoważonego rozwoju LPP oraz przygotowania odpowiedniej dokumentacji, potwierdzającej zgodność materiału zastosowanego w produkcji z naszymi standardami.
Eco Aware jest w naszej strategii zrównoważonego rozwoju wyjątkowo ważnym celem. Uważnie śledzimy rynek surowców i wszelkie innowacje. Staramy się nieustannie wprowadzać do oferty przyjazne środowisku materiały. Szukamy przede wszystkim takich rozwiązań, które ograniczają wpływ na środowisko najczęściej stosowanych przez nas tkanin i materiałów. Wiemy, że jednym z kamieni milowych na drodze ku zmniejszaniu negatywnego wpływu branży modowej na środowisko jest właśnie możliwość powszechnego stosowania nowych tkanin.

Na metkach odzieży wyjaśniamy, czy dana odzież spełnia warunki standardu Eco Aware. W naszym raporcie zintegrowanym znajdziesz szczegółowy opis bardziej przyjaznych środowisku materiałów.
Materiały zgodne ze standardem Eco Aware:
- Włókna organiczne jak powszechnie stosowana w naszych kolekcjach bawełna organiczna.
- Włókna celulozowe biodegradowalne jak produkty firmy Lenzig.
- Włókna z recyklingu są certyfikowane w oparciu o standardy międzynarodowe jak przykładowo Recycled Claim Standard (RCS).
- Inne materiały tworzone z myślą o minimalizacji wpływu naszej działalności biznesowej na środowisko jak kolekcje z poliuretanu na bazie wody.
Opakowania

W strategii zrównoważonego rozwoju „For People for Our Planet” ustaliliśmy, że do 2025 roku wszystkie wykorzystywane przez nas plastikowe opakowania będą spełniać jedno z kryteriów:
- w 100% nadawać się do ponownego użycia, podlegać recyklingowi lub kompostowaniu.
Dotyczy to opakowań stosowanych w sprzedaży stacjonarnej, jak i internetowej oraz operacjach logistycznych, w tym przesyłek produktów od dostawców.

Od 2019 roku należymy do New Plastics Economy Global Commitment, globalnej inicjatywy zawiązanej przez Fundację Ellen MacArthur we współpracy z ONZ. Porozumienie skupia ponad 400 przedstawicieli biznesu i rządów, którzy działają na rzecz eliminacji odpadów i zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych.

W 2020 roku dołączyliśmy do Polskiego Paktu Plastikowego, międzysektorowej platformy zrzeszającej uczestników łańcucha wartości tworzyw sztucznych z obszaru opakowań. Jako sygnatariusz paktu zobowiązujemy się do racjonalnego zarządzania plastikiem w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.

Od 2021 współpracujemy z organizacją Canopy, która wraz z największymi przedstawicielami branży leśnej i ich dostawcami wdraża rozwiązania biznesowe służące ochronie lasów. Ich celem jest zrównoważenie łańcucha dostaw w odniesieniu do zakupów papieru, opakowań i tkanin z masy celulozowej.

W 2021 roku dołączyliśmy do grona partnerów Cotton made in Africa Fundacji Aid by Trade. Projekt ma na celu wdrożenie uznanego na świecie standardu dla zrównoważonych upraw bawełny w Afryce. LPP na mocy zawartego porozumienia zakontraktowało zakup bawełny zgodnej ze standardem CmiA, której ilość pozwoli na wyprodukowanie aż 60 mln sztuk produktów posiadających w składzie od 95 do 100 proc. udziału tego surowca. Oznacza to, że aż 20% kolekcji marek LPP zaplanowanych do sprzedaży na rok 2022 wykonane zostanie z bawełny pozyskiwanej w sposób zrównoważony.

Wyeliminowaliśmy jednorazowe opakowania plastikowe do wysyłki zamówień on-line marek Mohito i Reserved, a dla zamówień House, Cropp i Sinsay stosujemy wyłącznie folię z recyklingu.
W przesyłkach Reserved i Mohito oraz w dużych zamówieniach pozostałych marek używamy tylko kartonów z makulatury.
Całkowicie zrezygnowaliśmy z plastikowych wypełniaczy – folię bąbelkową zastąpiliśmy karbowanym papierem pochodzącym z recyklingu, a poduszki powietrzne papierowymi harmonijkami – również z recyklingu.
przez LPP w ciągu
ostatnich 5 lat
w dystrybucji towaru, co pozwoliło
uratować 17 tys. drzew przed wycinką
w roku obrotowym 2021/22
w przesyłkach e-commerce
marek Reserved i Mohito
SALONY SPRZEDAŻY

Inwestycje w nowe technologie w salonach sprzedaży dotyczą nie tylko produktów i obsługi klienta, ale także rozwiązań istotnie zmniejszających oddziaływanie LPP na środowisko.
Rozpoczęliśmy wdrażanie programu Eco Aware Stores, którym do 2025 roku ma być objętych 100% naszych sklepów stacjonarnych. Oznacza to przede wszystkim znaczące zmniejszenie zużycia energii, co wprost przełoży się na redukcję emisji.
W 2021 roku rozpoczęliśmy wdrażanie pierwszego filaru kontroli zużycia mediów w salonach, czyli narzędzi telemetrii pozwalających na monitoring zużycia energii, celem ustalania dalszych kroków w kierunku większej efektywności energetycznej. Stosujemy dodatkowe pomiary temperatury w salonach w celu optymalizacji działania systemów klimatyzacji oraz pomiary zużycia wody. Do końca lipca 2022 roku planujemy uruchomienie systemu w około 600 salonach.
Rozpoczęliśmy stosowanie tzw. systemu Singu FM do zarządzania i utrzymania ruchu salonów, który stanowi drugi filar naszych działań. System umożliwia gromadzenie, a następnie analizę danych, również w czasie bieżącym, planowanie przeglądów w oparciu o aktualny stan instalacji oraz planowanie i realizację konserwacji zapobiegawczej. Możliwość dokładniejszego analizowania alertów w sytuacji anomalii funkcjonowania, pozwala na szybką reakcję i ograniczenie zbędnego zużycia energii.
ODPOWIEDZIALNA KONSUMPCJA

W LPP wprowadzanie zmian zaczynamy od siebie. Jednocześnie zależy nam na wdrażaniu idei zrównoważonego rozwoju wśród konsumentów. Trwająca w naszych sklepach zbiórka używanej odzieży, która następnie przekazywana jest osobom w trudnej sytuacji życiowej, pozwala realizować nam misję społeczną i zmniejszać oddziaływanie środowiskowe.
Klienci wszystkich salonów w Polsce przynoszą ubrania z dowolną metką i zostawiają je w specjalnie oznaczonych pojemnikach lub bezpośrednio u sprzedawcy. Gromadzona w ten sposób odzież jest przekazywana do posortowania przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta, a następnie darowana osobom potrzebującym w całej Polsce.
Mohito oraz Sinsay w Polsce
realizują zbiórkę odzieży
przekazano do organizacji dobroczynnych
w Warszawie, Krakowie i Gdańsku
od 2018 roku i przekazanej
do ponownego użycia
Pełen raport za 2021/22 rok znajdziesz tutaj:
Pobierz raport